Vybičované emócie, ľudia v uliciach, opozícia volajúca po predčasných voľbách, prezident rokuje s opozíciou, Smer-SD útočí na prezidenta, žiadajú hlavu ministra vnútra. Kto môže vyjsť z tejto situácie ako víťaz a kto ako porazený? - Politicky môže z toho stále vyjsť ako víťaz Robert Fico, pokiaľ udrží koalíciu, a teda ak vymení Roberta Kaliňáka. Ale pokiaľ sa bavíme o štáte, víťaz nebude. Lebo výmenou ministra sa nezlikviduje problém, ktorý tu máme, a tým je korupcia.

Opozícia hovorí, že jediným riešením sú predčasné voľby. Sú? - Pre Sulíka, Matoviča a do istej miery aj pre Kollára sú. Nie sú v záujme Miroslava Beblavého ani v záujme Progresívneho Slovenska.

Myslíte si, že ak Smer-SD pustí Roberta Kaliňáka, čo zrejme urobí, ostane Most-Híd v koalícii? - Béla Bugár bude musieť ostať v koalícii. Čo urobia jednotliví členovia strany, neviem. Za tých sa Bugár nemôže zaručiť. Môže sa zaručiť aspoň za poslanecký klub, že koalícia nestratí hlasy? - Nie, nemôže.

  • Na Kaliňáka sa to valí z každej strany. Na krku má trestné oznámenie

Odchod Roberta Kaliňáka neprijmú poslanci Mosta-Híd ako splnenie svojej požiadavky? - Časť určite áno, ale nie som si istý, či všetci, či im to bude stačiť a či už nerezignovali.

Ak minister Kaliňák odíde, bude kríza v koalícii zažehnaná? - To sa uvidí podľa toho, ako zareaguje klub Mosta. Stačia traja a vláda bude v demisii. Dôležitá je aj reakcia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Na miesto ministra vnútra by mala nastúpiť štátna tajomníčka Denisa Saková, ktorá je Kaliňákovou pravou rukou. Nebude to len výmena naoko? - Samozrejme, inú výmenu ako naoko ani nemôže nikto očakávať.

Skončí aj policajný prezident Tibor Gašpar? - Asi áno. Mal by. Nová ministerka ho môže vymeniť.

Už dnes sa majú stretnúť traja najvyšší ústavní činitelia. Andrej Kiska chce, aby prijali spoločnú deklaráciu, ktorou by upokojili situáciu. Čo môžeme očakávať od stretnutia?

- Dúfam, že táto Kiskova predstava sa naplní, lebo toto jediné dáva zmysel, to treba dnes urobiť.

Dokážu sa ešte Robert Fico a Andrej Kiska na niečom dohodnúť? - Budú musieť urobiť všetko pre to, aby to dokázali. Vášne sú vybičované a ničomu to neprospieva. A v záujme ani jedného z nich nie je, aby sa politika robila z ulice.

Robert Fico a strana Smer-SD vyčítajú prezidentovi, že začal rokovania s opozičnými stranami, a nie so stranami, ktoré vládnu. Je v poriadku postup prezidenta?- Myslím si, že by mal začať rokovať so všetkými stranami. Do istej miery sa to naplní na stretnutí s Ficom a Dankom. Jeho postup som stále čítal ako jeho sondu pre úradnícku vládu. Aj keď predbiehal vývoj a to mu môžeme vyčítať. Mal byť nadstranícky.

Premiér hovorí o pokuse o prevrat v našej krajine zvonka. Čo na to hovoríte? - Prevrat je nezmysel. Uvedomme si, čo je prevrat, to je puč. To sa nedá urobiť bez silových zložiek. A pokiaľ sa bavíme o ovplyvňovaní politického diania napríklad v parlamente, to už nie je prevrat, ale zasahovanie. A je to iná rovina ako prevrat. Ani USA neobvinili Rusko, že sa pokúsili o prevrat, ale zo zasahovania do prezidentských volieb.

Dokáže niekto ako George Soros vplývať na našu politiku?

  • Turbulentné zmeny po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kto získa super flek?

- Samozrejme. George Soros dokáže vplývať na politiku v Poľsku, v Rakúsku, dokázal vplývať na politiku vo Veľkej Británii prostredníctvom finančných špekulácií. Každý, kto má miliardy dolárov, má moc ovplyvňovať politiku kdekoľvek. Nemôžeme sa hrať na idiotov a naivných, že to tak nie je.

Myslíte si, že to George Soros aj robí? - Financuje niektoré neziskovky na Slovensku. A ja som už v minulosti kritizoval zapájanie sa neziskoviek do politiky. Ony tam nemajú čo robiť. V politike sú volení zástupcovia. Neziskovky nemôžu žiadať politikov o opatrenia či o odstúpenie. Porušuje sa tým princíp demokracie.

Už dnes vyjdú do ulíc ľudia, ktorí budú protestovať za slušné Slovensko. Môžu protesty ovplyvniť politiku na Slovensku? - Demonštrácie vždy ovplyvňujú politickú situáciu. Je to forma nátlaku verejnosti. Otázne je, či sa nespolitizuje. To by bolo najhoršie, keby sa k tomu aktívne pridali politici.

Aj keď sa k tomu politici nepridajú oficiálne, môžeme veriť tomu, že nestoja v pozadí protestov? - Verím tomu, že vznikli spontánne ako nespokojnosť ľudí po tom, čo nastalo po vražde dvoch ľudí. Čo sa všetko už na to nalepí, to ani sami organizátori možno ani netušia.

Prečítajte si viac k celej kauze: