Ako dnes priniesol denník Plus JEDEN DEŇ, Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) znova preverí Viliama Jasaňa (65). V súčasnosti už extajomník Bezpečnostnej rady SR skončil po prevalení informácií o jeho pochybných kontaktoch v tejto funkcii v stredu na vlastnú žiadosť.

Viliam Jasaň
Viliam Jasaň
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Ak by sa však tieto skutočnosti potvrdili, podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka ide o personálne zlyhanie!

"Pri previerke sa skúmajú bankové kontá, pracovné zaradenia, všetky možné oblasti a najmä podnikateľská činnosť v obchodných registroch," vysvetľuje Zábojník. Čím vyššia previerka, tým sú nutnejšie prísnejšie pravidlá. Podľa experta na bezpečnosť, pokiaľ by sa potvrdilo, že bol Jasaň v spoločnostiach s takzvanými závadovými osobami, jeho previerka nebola s určitosťou urobená zodpovedne. "Vašou previerkou sa nezaoberá len NBÚ, ale aj Policajné prezídium, inšpekcia, vojenská kontrarozviedka, SIS-ka, " vymenúva. Zo všetkých týchto inštitúcii musí následne vyjsť negatívny výsledok, teda že nie ste závadová osoba. Až potom sa rozhodne či vám previerku vydajú alebo nie.

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník
Zdroj: Archív

Pre bezpečnostného analytika je zarážajúce, ako je možné, že sa takéto osoby dostali do blízkosti predsedu vlády."Čo má premiér za amatérov okolo seba, ktorí na toto neprišli a nechránili ho pred týmto rizikom?" krúti hlavou analytik. Podľa neho došlo k zanedbaniu povinností tých, ktorí mali danú previerku na starosti. "Na poste, aký zastával, by mal mať preverené aj pyžamo, aké nosí!"