Zmeny na čele Slovenského národného divadla poznačili jubilejnú 100. sezónu, ale aj obdobie pred ňou. Kritici však vyčítali bývalému vedeniu ministerstva kultúry, že nebolo schopné zabezpečiť transparentný výber riaditeľa, nakoľko bývalého generálneho riaditeľa Vladimíra Antalu exministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) menovala do fukcie bez konkurzu. Súčasný generálny riaditeľ Peter Kováč, ktorý je zároveň aj riaditeľom Činohry SND, má poverenie viesť divadlo iba do júna 2020. Momentálne nie je jasné, kto bude mať erbovú inštitúciu ďalších 5 rokov v rukách. 

Na snímke riaditeľ činohry Slovenského národného divadla (SND) Peter Kováč počas tlačovej konferencie SND k pripravovanej premiére dramatizácie románu Michail Afanasievič Bulgakov - Divadelný román, 30. januára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar

V tomto ohľade to vyzerá, že Štátne divadlo v Košiciach čaká šťastnejší osud. Výber nového generálneho riaditeľa neprekazili ani prísne opatrenia krízového štábu počas pandémie koronavírusu. Spomínané výberové konanie sa uskutočnilo napriek tomu, že súčasná ministerka kultúry Natália Milanová po nástupe do funkcie tvrdila, že výberové konania nebudú pre pandémiu možné. Na nové vedenie čaká okrem SND aj Lúčnica či Kunsthalle. 

Hry o tróny v Košiciach

V roku 2019 bol po 20 rokoch z funkcie generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice odvolaný Peter Himič, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu dramaturga činohernej časti spomínaného divadla. "O mojom skončení som sa dozvedel predposledný pracovný deň. Pred skončením môjho mandátu. Výberové konanie na miesto generálneho riaditeľa nebolo vyhlásené, takže došlo len k povereniu. Keďže nedošlo k vyhláseniu výberového konania v dostatočnej dobe pred koncom môjho mandátu, divadlo sa dostalo do provizórnej situácie, čo v podstate trvá dodnes," vyjadril sa pre našu redakciu. Spomenul, že bývalej ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD) ponúkol, aby ho poverila, než prebehne výberového konanie. Cieľom malo byť podľa jeho slov dodržanie kontinuity. Bývalé vedenie na túto možnosť podľa vyjadrenia Himiča nereflektovalo. "K nedôstojnej forme a zbytočne dramatickému spôsobu môjho ukončenia po 20 rokoch vedenia ŠD Košice som sa už vyjadril aj pre médiá a zdelil som ich aj pani ministerke," skonštatoval dnes už bývalý generálny riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.

Petícia zamestnancov Štátneho divadla v Košiciach, ktorú adresovali bývalej ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD)
Zdroj: koláž

Následne bol vedením košickej štátnej scény dočasne poverený dirigent opery Igor Dohovič a na jeho stranu sa malo podpisom petície postaviť 180 z viac než 300 zamestnancov Štátneho divadla Košice. 

Muž v pozadí?

Práve za Ondreja Šotha sa mal podľa našich zdrojov prihovárať aj generálny riaditeľ sekcie umenia na ministerstve kultúry Jozef Švolík, ktorý zo svojho postu navrhuje jednotlivých členov výberových komisií a následne má mať vo schvaľovacom procese konečné slovo vedenie ministerstva kultúry. Jozef Švolík však takéto domnienky rezolútne odmieta. „Výberové konanie prebehlo absolútne transparentne a je to totálna hlúposť. Ak toto niekto tvrdí, tak sa hlboko pletie,“ vyjadril sa ostro pre náš denník.

Ondrej Šoth s Igorom Dohovičom.
Zdroj: Daniela Pirschelová

S postojom Jozefa Švolíka nesúhlasí bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd), ktorý na ministerstve pôsobil v období, keď ho viedol Marek Maďarič (Smer-SD) a následne Ľubica Laššáková (Smer-SD). "Pán Švolík robil politiku za bývalej ministerky pani Laššákovej a zrejme sa o to isté snaží aj teraz. Nehovoriac o tom, že pozícia generálneho riaditeľa sekcie by mala byť výlučne otázkou odbornosti a tá by mala byť nespochybniteľná. Politika v súvislosti s vybavovaním personálnych otázok by mala byť v tomto prípade úplnym tabu," vyjadril sa pre náš denník.

Kamil Peteraj ml., Jozef Švolík, Ľubica Laššáková (Smer-SD)
Zdroj: Ministerstvo kultúry

Podľa našich zdrojov mal Jozef Švolík v procese výberu generálneho riaditeľa figurovať ešte pred spomínaným výberovým konaním. Do funkcie generálneho riaditeľa Štátneho divadla v Košiciach mal byť pôvodne priamo menovaný, a to bývalou ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou (Smer-SD). Potvrdil to aj poverený generálny riaditeľ Igor Dohovič. "Mám presné indície, že takto to bolo," reagoval.  

O tejto informácii mali podľa našich zdrojov vedieť obaja bývalí riaditelia. "K otázke ambícií pána Švolíka sa neviem vyjadriť, aj keď som isté informácie zachytil, napokon tak, ako aj časť divadelnej a kultúrnej obce nielen v Košiciach, ale aj na Slovensku," vyjadril sa Himič. "Áno, takéto informácie som začul aj ja," reagoval dočasne poverený generálny riaditeľ ŠD Košice Igor Dohovič.

Poverený generálny riaditeľ ŠD Košice Igor Dohovič.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Hoci Ondrej Šoth a Jozef Švolík vzájomné väzby popierajú, to, že spolu pravidelne komunikovali, nám nezávisle od seba potvrdilo niekoľko zdrojov, pričom si mali vymienať interné informácie nielen z prostredia divadla, ale aj ministerstva kultúry. Jozef Švolík sa nám k situácii vyjadriť odmietol s tým, že sa máme obrátiť na tlačové oddelenie ministerstva kultúry.

O tejto skutočnosti svedčí aj fakt, že informácie, ktoré sme zaslali na ministerstvo kultúry, mal vzápätí v rukách Ondrej Šoth, nakoľko ich použil v emailovej komunikácii s vedením redakcie. 

Podľa našich zdrojov to však s výberom komisie až také transparentné nebolo. Divadlo mal v komisii zastupovať len jeden človek, pričom napríklad pri výbere generálneho riaditeľa košickej filharmónie zastupovali filharmóniu dvaja členovia výberovej komisie. 

Štátne divadlo sídli na Hlavnej ulici v historickej budove z roku 1899.
Zdroj: Peter Ličák a Marta Szattlerová

Podľa našich informácií bola však členkou výberovej komisie aj Marilena Halászová, ktorá bola pedagogičkou Ondreja Šotha a počas jeho kariéry s ním niekoľkokrát spolupracovala. To, že je táto informácia správna, nám potvrdil aj bývalý riaditeľ Baletu SND a pedagóg dejín tanca na VŠMU Emil Bartko. Zároveň bola ďalšou členkou komisie aj Elena Gyurczová, ktorá je podriadenou Jozefa Švolíka na sekcii umenia na ministerstve kultúry. 

“Tak ako voľba generálneho riaditeľa SND, aj tento prípad je jasným dôkazom toho, že výber štatutárov erbových kultúrnych inštitúcií musí ministerstvo riešiť systémovou reformou a nastavením jasných a transparentných pravidiel. V opačnom prípade tu bude vždy podozrenie, že úzka skupina aktuálne vplyvných jednotlivcov rozhodne o budúcnosti kultúry a umenia na Slovensku. A toto nie je cesta do Európy, to je cesta do pekla,” vyjadril sa bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd).

Konrad Rigo
Zdroj: Konrad Rigo

 

A kto je Ondrej Šoth?

V minulosti pôsobil ako generálny riaditeľ Slovenského národného divadla. Práve počas jeho šéfovania Balet SND uviedol niekoľko jeho titulov, ktoré mal okrem národnej tanečnej scény v repertoári len košický balet, kde Šoth dlhé roky pôsobí. Keď v roku 2011 skončil na pozícii riaditeľa, tvrdil, že svojím odchodom chcel upokojiť situáciu v divadle

Ministerstvo následne v divadle vykonalo rezortnú kontrolu. Tá mala podľa dostupných informácií dokazovať, že divadlo porušilo zákon. O výsledku rezortnej kontroly v tom čase informoval denník Pravda a správa mala konštatovať, že Šoth porušoval aj vlastné nariadenia a smernice. V septembri 2010 mal napríklad v rámci úsporných opatrení až do konca roka zakázať vyplácať odmeny zamestnancom. Aj keď sa nedodržanie tohto príkazu malo považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny, SND svojim pracovníkom napokon udelilo odmeny za vyše 202-tisíc eur. Dostali ich dokonca i ľudia na Šothovom útvare riaditeľstva.

K nej mal však samotný bývalý generálny riaditeľ nemalé výhrady. „Rezortná kontrola šetrila veci, ktoré chcela, a nerešpektovala veci, ktoré boli v tom divadle kriminálne. Tie obchádzala a ja som dal 22 rozporuplných pripomienok na túto rezortnú kontrolu. Plietli si totiž dátumy aj pojmy,“ uviedol Ondrej Šoth na margo starších obvinení zo zlých ekonomických výsledkov.

Ondrej Šoth.
Zdroj: enobernath

Počas jeho šéfovania malo dôjsť aj k poškodeniu lustrov z bratislavskej Reduty. Slovenská filharmónia si totiž ešte v roku 2009 uložila počas rekonštrukcie svojej budovy v SND krištáľové lustre. Divadlo ich malo následne a bez vedomia filharmónie zapožičať na výzdobu počas galavečera Krištáľový ples v roku 2011. Práve počas tohto podujatia mala podľa denníka Pravda vzniknúť škoda približne za 40-tisíc eur. Téme sa v tom čase venoval aj denník Sme. Divadlo a vtedajší riaditeľ umelecko-dekoračných dielní Peter Šugár však vinu popierali. Ondrej Šoth tieto obvinenia odmieta aj dnes s tým, že lustre v tom období kupoval a podľa jeho tvrdení sa využívajú ako výzdoba dodnes. 

V kuloároch sa vtedy hovorilo, že lustre divadlo využilo aj ako dekoráciu do baletnej inscenácie Eugen Onegin. Práve s touto inscenáciou sa v tom období spájala aj kauza podozrivo drahej scény. Tieto obvinenia Ondrej Šoth zásadne odmieta. Spomínanú kauzu označil za vymyslený nezmysel. „Vždy som zastával umenie a nie politiku. Ja nie som typ, ktorý by sa presadzoval cez politikov. Nikomu nelížem zadok ani kľučky,“ vyjadril sa Ondrej Šoth. Komisia podľa neho nebola politická, ale tvorili ju ľudia nielen z Košíc, ale aj z hlavného mesta.

A čo na to ministerstvo?

"Ministerstvo kultúry realizuje výberové konania na štatutárov organizácií vo svojej pôsobnosti podľa platných právnych predpisov. Výberové konanie na riaditeľa Štátneho divadla Košice sa začalo ešte za bývalého vedenia MK SR, teda ešte pred vypuknutím pandémie COVID-19 na území SR. Na rozdiel od ŠD Košice, výberové konania na štatutárov v SND či v Kunsthalle sa ešte nezačali a sú v štádiu príprav. Mená členov výberovej komisie ministerstvo zverejní po vymenovaní nového riaditeľa ŠD Košice," informovala Zuzana Viciaňová. Zároveň sme sa odvolávali na podnet, ktorý spochybňuje splnenie podmienok, ktoré predložilo ministerstvo. Podnet na rezort kultúry dorazil z prostredia výberovej komisie. "Ministerstvo kultúry SR sa zaoberá každým podnetom, ktorý zaeviduje. Vami spomínaný podnet je v štádiu riešenia," potvrdil Matúš Bystriansky. Jozef Švolík sa vyjadril, že na naše otázky bude odpovedať len prostredníctvom tlačového oddelenia. Vyjadrenie k skutočnostiam uvedeným v tomto článku sme zatiaľ neobdržali. 

 

Mohlo by vás zaujímať: