Róbert Fico (55, Smer SD) - Bývanie v Bonaparte:

Okolo bývalého premiéra Roberta Fica sa počas jeho dlhoročnej vlády nazbieralo hneď niekoľko škandálov, no mediálne sa azda najprepieranejšou kauzou stalo jeho bývanie. Fico totiž celé roky býval v nájomnom byte luxusného komplexu Bonaparte, ktorý patril odsúdenému podnikateľov Ladislavovi Bašternákovi. Za roky nájomného bývania tak zaplatil Bašternákovi viac ako 200 000 eur. Bašternáka odsúdili 14. marca na päťročné väzenie, zároveň však má v prospech štátu prepadnúť aj jeho majetok vrátane bytu, v ktorom býval predseda Smeru. „Viete, za akých okolností som si prenajal byt v tomto komplexe. Pre mňa spĺňal veľmi vážnu úlohu, pozýval som si tam zahraničných hostí. Napríklad som tam mal dvakrát Donalda Tuska (predseda Európskej rady – pozn. red.),“ obhajoval sa Fico.

Róbert Fico
Róbert Fico
Zdroj: ARCIV

Andrej Kiska (65, Za ľudí) - pochybná prezidentská kampaň:

Kauzy sa nevyhýbajú ani lídrovi strany Za ľudí a bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Kisku totiž NAKA obvinila z pokračujúceho zločinu daňového podvodu v súvislosti so spoločnosťou KTAG. Zločin podľa polície spáchal ako konateľ KTAG v rokoch 2013 a 2014, pričom podvod mal súvisieť so zaúčtovaním daňových dokladov na predvolebnú a volebnú prezidentskú kampaň do účtovníctva spoločnosti, keďže táto činnosť nebola predmetom jej podnikateľskej činnosti. Kisku obvinili v decembri. Obvinenie malo byť vznesené najmä na základe výsledkov znaleckých posudkov, zabezpečených listinných dôkazov a výsluchov svedkov. Exprezident tvrdí, že ide o pomstu expremiéra Roberta Fica. „Fico mi domov doručil svoj mikulášsky darček, a to obvinenie mojej osoby,“povedal.  

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: Majo Peiger, Nový Čas Nedeľa

Richard Sulík (52, SaS) - "Sasanka":

Azda najväčšou kauzou lídra liberálov sa stala tzv. „sasanka”. Richard Sulík sa totiž v čase, keď bol predsedom parlamentu, stretával s dnes už súdne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom (56).  Na internete sa dokonca objavili podrobné prepisy ich údajnej SMS komunikácie, v rámci ktorej mal Sulík podávať Kočnerovi informácie o voľbe generálneho prokurátora. Objavilo sa aj video z Kočnerovho domu, kde ho Sulík navštívil. Samotný šéf liberálov neskôr vyhlásil, že stretávať sa s Kočnerom bola veľká chyba: „Jediné, o čo mi išlo, bolo zistiť, kto sú zradcovia v koalícii. Pokúšal som sa získať tieto informácie, ale ukázalo sa, že ako tajný agent by som kariéru nespravil. Namiesto toho som sa stal súčasťou vykonštruovaného príbehu,“ povedal.

Igor Matovič (46, OĽaNO) - Pochybné účtovníctvo:

Jedna z najväčších káuz šéfa obyčajných ľudí vyšla na povrch až po niekoľkých rokoch. Predseda hnutia mal podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predať svoju firmu bielemu koňovi, Pavlovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. Vandák bol údajne živnostníkom, ktorý pracoval pre Matoviča. V ten istý deň Matovič podľa vtedajšieho predsedu Smeru previedol 122 miliónov korún z firmy na svoj súkromný účet. Matovič všetky obvinenia poprel a usporiadal „tlačovú konferenciu“ na povale domu v Borovej, kde novinárom ukázal škatule s účtovníctvom. „Táto kopa účtovníctva ukazuje, že na úrade vlády sedí premiér, ktorý sa nehanbí 25 dní pred voľbami verejne klamať,“ povedal Matovič a Fica vyzval, aby nabral odvahu a išiel s ním na detektor lži, za čo mu ponúkol odmenu vo výške až 121 miliónov korún.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE