Podobne, ako to v súčasnosti funguje napríklad v Španielsku či Taliansku, kde ľudia pri 40-stupňových horúčavách cez obed nepracujú a do ulíc či práce sa vracajú podvečer, keď sa vzduchtrochu ochladí. „Ak bude takýto trend pokračovať, nebude to trvať viac ako desať rokov a takto sa zmenám klímy prispôsobíme aj my,“ tvrdí Huba, ktorý pôsobí aj ako ochranca životného prostredia.

Prázdniny sa začali v tropickom štýle

Prvý prázdninový víkend sa niesol v znamení tropických horúčav. Padali teplotné rekordy, ale, žiaľ, vo veľkom odpadávali aj ľudia zmorení úmorným teplom. Podľa meteorológov horúce počasie vydrží aj v najbližších dňoch. Len počas soboty pre kolapsy z tepla skončilo v nemocniciach 67 ľudí. „Na celom Slovensku sme mali 115 výjazdov,“ uviedol hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel. Skolabovali dokonca aj deti do 18 rokov.

Trópy útočia: Môžeme sa tešiť na poludňajšie siesty?

ZAPLNENÉ PLÁŽE:
Extrémne horúčavy vyhnali desiatky ba až stovky ľudí aj k bratislavskému Draždiaku.
Foto: JURAJ VELIČKA

Rekordný víkend

Už počas soboty sa vo väčšine miest Slovenska vyšplhala ortuť teplomera vysoko nad 30 stupňov. „V sobotu bola maximálna denná teplota prekonaná na desiatich miestach Slovenska,“ povedala meteorologička Martina Matiášová z SHMÚ. Rekord z roku 1950 sa prelomil napríklad na bratislavskom letisku, kde namerali rovných 36 stupňov.

Vyše 60-ročné rekordy padli aj v Hurbanove (35,8 stupňa Celzia) a na bratislavskej Kolibe (35,3). Nedeľa bola ešte teplejšia, keď v Hurbanove namerali 37 a v Dudinciach až 38 stupňov. „Aj keď sa môžu tvoriť prehánky, očakávame, že bude naďalej mimoriadne teplo a s najväčšou pravdepodobnosťou sa budú aj v nasledujúcich dňoch prepisovať rekordy,“ dodala Matiášová. SHMÚ na nasledujúce dni vydal pre horúčavy výstrahu 2. stupňa.

Leto bude horúce

Horúčavy doslova vyľudnili bratislavské ulice, zatiaľ čo pláže pri akýchkoľvek vodných plochách sa zaplnili do posledného miestečka. Podľa odborníkov bude aj leto 2012 teplotne nadpriemerné - tak ako napokon väčšina liet v posledných dvoch desaťročiach. „Jún skončil ako teplotne nadnormálny a výrazné teplo sa očakáva aj v prvej polovici júla,“ tvrdí klimatológ Pavel Matejovič, podľa ktorého ľudia na Slovensku pociťujú klimatickú zmenu čoraz intenzívnejšie. „Klimatická zmena sa prejavuje aj tým, že v lete ubúdajú veľkopriestorové dažde a väčšina zrážok spadne pri búrkach. Tam, kde sa búrky nevyskytnú, vládne sucho.“

Rady do horúčav

Ľudia by počas horúčav mali dbať na dodržiavanie pitného režimu. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Starším a chronicky chorým ľuďom sa radí, aby svoje aktivity obmedzili na minimum a z domovov vychádzali, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer.