Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov (SZSU) je príspevková organizácia ministerstva školstva. Z rezortu každoročne dostáva státisíce eur. Za rok 2011 to bolo presne 290 086 eur. A minister Čaplovič neplánuje s dotáciami prestať.

„Ide o organizáciu, ktorá má nielen svoju tradíciu (pôsobí od roku 1922), ale aj svoje poslanie, ku ktorému patrí aj dlhoročné pestovanie trvalých hodnôt, ktoré sa nedajú vyčísliť financiami.“ Domov SZSU pri žiadostiach o dotáciu uvádza, že sa venujú najmä štúdiu a interpretácii vokálnej a inštrumentálnej tvorby, najmä slovenskej národnej a vlasteneckej.

Tralala za 300 000 eur: Ministerstvo dotuje neznámych učiteľov

DOMOV SZSU: Ide naň riadne tučná dotácia.
Foto: archív

„Hudobnú vzdelanosť a kultúru organizácia šíri prostredníctvom svojich umeleckých telies SZSU, OZVENA a KOSU,“ uvádza sa v ich výročnej správe. Študentskými výchovnými koncertmi vraj pomáhajú formovať hudobné estetické cítenie.

Nepoznajú ich

Lenže náhodne vybraté školy aj základné umelecké školy s hudobným odborom po celej krajine ich nepoznajú. Žiadna z vyše dvoch desiatok nami oslovených s nimi nespolupracuje, nehovoriac, že niektorí o ich existencii ani netušili.

„Zbor slovenských učiteľov? A keď nie sú slovenskí nemôžu tam spievať?“ spýtal sa napríklad riaditeľ ZUŠ L. Árvaya v Žiline. V Trenčíne, teda blízko sídla SZSU, aspoň vedeli o ich existencii, ale žiadny rozvoj hudobného cítenia sa medzi ich študentmi tiež nekonal.

Koho štát dotuje?

Peniaze si vlastne nenecháva Domov SZSU pre seba. Je to príspevková organizácia ministerstva školstva. To znamená, že priamo z rozpočtu sa jej hradia peniaze, aby mohla existovať.

V tomto konkrétnom prípade štát prispieva na Domov SZSU, čo je vlastne penzión. A ten peniaze posúva ďalej. Napríklad občianskemu združeniu Spevácky zbor slovenských učiteľov.

Občianske združenia si pritom zvyknú zháňať peniaze na svoje fungovanie samy. Predseda občianskeho združenia SZSU Milan Pazúrik však vyhlásil, že bez týchto peňazí by neprežili.

„Myslíte si, že by nám ministerstvo školstva mohlo vyplatiť napríklad tisíc eur za koncert?“ pýta sa dosť čudne vzhľadom na niekoľkostonásobne väčší príspevok od štátu, ktorý cez Domov SZSU dostávajú.

Výkaz o koncertoch nám však napriek dohode neposlal a mobil viac nezdvihol. Oslovení ekonómovia nevedeli odpovedať na otázku, prečo organizácia dotuje občianske združenie.

Čo na to riaditeľ?

Riaditeľ Domova SZSU Anton Moják sa odmietol k otázke dotovania občianskeho združenia Spevácky zbor slovenských učiteľov vyjadriť.

Uviedol len: „Je to svinstvo. A to citujte. Mám 3 mesiace do dôchodku a strihám meter pri tom, čo sa teraz deje. Veď to je radosť, keď sa tí učitelia raz za tri týždne stretnú, zaspievajú si. Prekážajú vám tie ich obedy a večere, ktoré dostanú?“

Na čo použili peniaze v roku 2011?

  • nosiče na hudobnú výchovu a propagácia MŠ SR 5 000 eur
  • rozvoj talentovanej mládeže 4 000 eur
  • podpora žiakov a študentov 6 000 eur
  • cestovné náklady spevákov 62 000 eur
  • mzdové náklady 156 311 eur