Pripravovaná vyhláška zvýši náklady pre domácnosti podľa odhadu ÚRSO v priemere o 18 € ročne. Výsledok však bude, že chudobné domácnosti s nízkou spotrebou vody zaplatia výrazne viac na m3 ako ľudia z vilovej štvrti s bazénmi. V porovnaní s inými meracími prístrojmi vodomer môže stáť okolo 30 eur. Cena bude závisieť od veľkosti prístroja. S kritikou prichádza Združenie bytového hospodárstva na Slovensku.
Zavádza sa nový poplatok za vodomer.
Foto: Shutterstock
Jeho riaditeľka Anna Krajčiová považuje zavedenie novej dane za nespravodlivé najmä voči tým, ktorí často z finančných dôvodov spotrebujú malé množstvo vody. „Ide predovšetkým o obyvateľov bytových domov, kde sú náklady na vodu rozpočítavané podľa nameranej spotreby, ale aj o dôchodcov, ktorí často žijú sami a majú nízku spotrebu vody,“ uviedla Krajčiová. Okrem spomínaných skupín občanov na to doplatia aj chalupári či ľudia, ktorí užívajú vodu z vlastnej studne.
Test finančnej gramotnosti: Mnohí z nás neušetria ani cent, nebuďte medzi nimi!
„Odberatelia budú zaradení do tarifných skupín v závislosti od veľkosti vodomera, pričom legislatíva neukladá dodávateľovi povinnosť prispôsobiť vodomer podmienkam konkrétneho objektu. Rovnaké domy tak môžu mať rôznu fixnú platbu za vodomer,“ poukázala na ďalší problém Krajčiová.
„Považujeme tento krok za zlý, keďže namiesto toho, aby sa k spotrebe pitnej vody pristupovalo zodpovedne, tak táto vyhláška nabáda skôr k jej nadmernej a neefektívnej spotrebe,“ dodala na záver. O odpovede sme požiadali aj ÚRSO, ktoré nový poplatok chce zaviesť. Hovorca Radoslav Igaz nám stanovisko prisľúbil už v najbližších dňoch.