Tohtoročná Veľká noc bude pre mnohých sviatkom, ktorý nestrávia v kruhu rodiny, ale osamote medzi stenami svojich (často prenajatých) domácností. Igor Matovič odprezentoval opatrenia, ktoré od stredy 8. apríla obmedzili voľný pohyb občanov až do pondelka 13. apríla. Občania tak môžu ísť len do práce, do obchodu a na prechádzku do prírody len v rámci svojho okresu. S dozorom má polícii asistovať armáda. 

Občania môžu okres opustiť - pokial idú na nákup či do práce. Ak idú do práce, musia sa preukázať potvrdením od zamestnávateľa. Ako postupovať, ak žijete v meste, kde nemáte trvalý pobyt, alebo nemáte trvalý pobyt na prenajatej adrese, zostáva naďalej záhadou.

Polícia sa v tomto prípade odvolala na to, že sa bude "riadiť zdravým rozumom". Ozvalo sa niekoľko odborných hlasov, ktoré s takouto implementáciou nesúhlasia, a to najmä kvôli jej zákonnej neuchopiteľnosti. Reakcie verejnosti boli natoľko zásadné, že sa polícia rozhodla na obmedzenia reagovať na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti.

"Premiérovi neprajníci"

Proti nariadeniam, ktoré určitá časť  verejnosti a odborníkov považuje za autoritárske, sa postavila napríklad vicepremiérka Veronika Remišová, ktorej príliš nevonia asistencia armády. Proti nariadeniu o obmedzení pohybu sa na svojom profile na sociálnej sieti postavil aj najmladší podpredseda parlamentu a právnik Juraj Šeliga, ktorý naznačil, že nariadenia vlády sú na hrane ústavnosti. Medzi jeden z argumentov patrí fakt, že na Slovensku nie je vyhlásený mimoriadny stav, ale len výnimočná situácia.  

Podľa bývalého vyšetrovateľa Jozefa Šáteka sú možnosti polície obmedzené. "Polícia nemá zákonné oprávnenie od občana vyžadovať doklady k zdôvodneniu cesty do zamestnania alebo za účelom podnikania alebo "bločky" z nákupu a pod.," vyjadril sa na svojom profile, kde problematiku rozsiahle rozobral tak, aby bola zrozumiteľná aj širokej verejnosti.

https://www.facebook.com/jozef.satek.14/posts/3455980657762070

Kedy uvidíme rodiny?

Ak sa však bližšie pozrieme na pondelňajšie uznesenie vlády, zistíme, že obmedzenie stretávania sa mimo domácnosti sa z odporúčania pretransformovalo na zákaz. Na rozdiel od veľkonočných opatrení pri ňom nevidíme časové obmedzenie od a do. Čo to znamená? Doslovne bod ustanovenia tvrdí, že ak vy žijete v Ružinove a vaša mama v Dúbravke, tak by ste sa s ňou stretnúť nemali. Zgrupovať sa môžu len tí, čo spolu žijú v spoločnej domácnosti. 

O vysvetlenie a špecifikáciu obsahu bodu C ustanovenia vlády sme neúspešne požiadali tlačový odbor vlády. Tatiana Kmecová nás odkázala na ministerstvo vnútra s tým, že sa domnieva, že konkrétny zákaz chápeme správne. 

Otázka výrazne zaskočila nielen Úrad vlády, ale aj samotné ministerstvo vnútra. Hovorca Peter Lazarov sa našej redakcii ospravedlnil s tým, že otázku zodpovedať nemôže, nakoľko nemá všetky potrebné informácie. 

Podľa Šeligu sa v rámci hlavného mesta stretávať môžete, nakoľko neopustíte okres. Zároveň poukázal na to, že za zhromažďovanie sa môžeme považovať len to, ak sa stretnú viac než tri osoby.  

Kópiu ustanovenia vlády a znenie bodu C nájdete v galérii

Mohlo by vás zaujímať: