Tomanová zdôraznila, že druhý pilier tak nie je možné brať ako "alfu a omegu". "Všetky krajiny, ktoré zaviedli druhý pilier, sú dnes v totálnom závoze," dodala.
Podľa jej partnera v relácii, poslanca NR SR Júliusa Brocku (KDH), je druhý pilier dôležitý a potrebný. Neudržateľnosť prvého piliera vysvetlil na príklade, "päť detí ľahšie uživí svojich rodičov na dôchodku ako iba jedno dieťa".

Potrebné je tak pomôcť rozpočtu Sociálnej poisťovne (SP), ktorá dôchodky vypláca. Súčasná koalícia jej čiastočne pomohla schválením novely zákona o sociálnom poistení, v ktorej napríklad zrušila poberania predčasnej dôchodkovej dávky a práce.

Tak ako rezort práce presadil zrušenie práce a poberanie predčasného starobného dôchodku, tak by to podľa Brocku malo byť aj v prípade dávok v silových rezortoch. Poberateľ výsluhového dôchodku by tak už nemohol pracovať. "Toto je problém politickej vôle. Na túto zmenu táto vládna koalícia nemá politický mandát," uviedol.

Aktuálne poberá starobný dôchodok viac ako 57.000 ľudí, z toho približne polovica, 23.500 zároveň aj pracuje. Podľa exministerky je zrušenie poberania starobného dôchodku a práce niečo, čo už sama chcela presadiť. "Nebola vtedy na to politická vôľa," podotkla na otázku, prečo to neurobila počas vedenia rezortu práce.