Išiel som do toho najmä zo zvedavosti. Chcel som vedieť, čo strava budúcnosti, ktorú výrobcovia nazvali Mana, so mnou urobí. Nie všetci odborníci sú jej totiž naklonení.

„To nie je strava pre bežný život, ale pre extrémne situácie,“ upozornila lekárka Alžbeta Béderová z Úradu verejného zdravotníctva. Zloženie sa nevidí ani Jane Jurkovičovej zo Združenia pre zdravú výživu. Napriek tomu som šiel do toho. Od výrobcu som dostal na týždeň nádobu na prípravu, 7 balení prášku a 7 fľašiek rybieho oleja.

Potešilo ma najmä to, žedávku, ktorá má nahradiť jedlo, nachystám rýchlo. Do nádoby som nalial vody, prilial trochu oleja a prisypal asi tretinu prášku. V duchu Jamesa Bonda pretrepal, nemiešal a jedlo bolo hotové. Ktovieako nevyzeralo, ale prekvapujúco nebolo bez chuti, čo potvrdili viacerí kolegovia. Časť zmesi nasiakla vodou a vytvorila hustú kašu.

Iné časti sa rozpustili úplne a ďalšie zostali tuhé, ako nasekané ovsené vločky. Hustá zmes mala príjemnú sladkastú chuť a pripomínala krupičnú kašu od mamičky.

Potom to už bolo horšie. Prečkať obed a hodiny po ňom bolo ťažšie. Dráždili ma všetky vône, mal som chuť na chlieb s paprikou. Ale hladný som nebol, v bruchu mi neškvŕkalo.

Robil som to, čo inokedy, teda šiel aj do posilňovne. Po tréningu sa mi točila hlava a bolo mi na zvracanie. Pri väčšej fyzickej námahe zrejme treba zvýšiť dennú dávku kaše alebo ju doplniť o bežnú stravu. Uvidím, ako to bude v ďalších dňoch.

Testujeme jedlo budúcnosti: Prvý obed chutil ako kaša od mamy

Testujeme jedlo budúcnosti: Prvý obed chutil ako kaša od mamy

Testujeme jedlo budúcnosti: Prvý obed chutil ako kaša od mamy

Jednoduchá príprava: Do vody nasypať prášok, priliať olej a pretrepať.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/ROBO HOMOLA

Redaktor dobrovoľník

Meno: Peter
Vek: 26 rokov
Výška: 182 cm
Váha: 108

Obsahuje nová strava všetko potrebné?

Výrobca práškovej stravy Jakub Krejčík tvrdí, že ľudské poznanie je obmedzené, a to sa týka aj stravovania. „Výskumy hovoria, že na podobnej práškovej strave žijú ľudia mesiace či roky a iné jedlo nepotrebujú. Sú zdraví s adekvátnym krvným obrazom. Takéto výskumy NASA vykonávala už v 60. rokoch,“ hovorí.

Toto je zdravá výživa?

Podľa doktorky Jany Jurkovičovej zo Združenia pre zdravú výživu je vydávať takúto zmes za zdravú stravu neslýchaná drzosť. „Nepoznáme pôvod chemikálií, zloženie nezodpovedá žiadnym zásadám zdravej výživy, hociktorý multivitamín v lekárni má viac položiek,“ hovorí o prášku doktorka.

Zlé zloženie

Rovnaký názor má aj doktorka Alžbeta Béderová z Úradu verejného zdravotníctva. „Bežne by sme mali prijať približne 55 gramov bielkovín. V dennej dávke prášku ich je až 115. To môže zaťažiť obličky,“ hovorí. „Pomer hlavných živín nezodpovedá požiadavkám stravy. Je tu nadmerné množstvo bielkovín, nedostatok sacharidov a veľmi málo tukov,“ dodáva lekárka.