Stovky ton jedovatého odpadu zakopaného hlboko v zemi ohrozujú ľudí žijúcich v okolí Bratislavy a na Žitnom ostrove. Zo skládky vo Vrakuni sa vyplavujú chemikálie spôsobujúce rakovinu do podzemných vôd. Smrtiaci mrak sa každý rok pohne o dvesto metrov.
Vláda Igora Matoviča sľubovala vyvinúť maximálne úsilie na odstránenie toxických skládok, ktoré ohrozujú zdravie ľudí. Za tri roky rezort životného prostredia pod vedením Jána Budaja dosiahol jeden z najhorších výsledkov v čerpaní eurofondov. Poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor pri svojom nástupe skonštatoval, že Slovensko prichádza o stovky miliónov eur z nevyčerpaných eurofondoch a ako jeden z najslabšie čerpajúcich rezortov označil životné prostredie.
Keď Ján Budaj končil na ministerstve, vo svojom odpočte si spomenul aj na vrakunskú skládku. Papier znesie všetko- teda aj tvrdenie, že má byť hotová v júni tohoto roku a cieľ sa priebežne plní. “Je to klamstvo. V priebehu troch rokov sa tam neudiala žiadna aktivita s výnimkou toho, že prišli holandskí experti,” skonštatoval geológ Igor Polčan, ktorý sa po celý svoj profesionálny život venuje problematike likvidácie ekologických záťaží.
Mimochodom, slovenskí geológovia a experti na likvidáciu envirozáťaží museli zniesť aj urážku ich profesionality. Rezort pod Budajovým vedením na jednej strane nedokázal čerpať eurofondy a pohnúť sa s už schváleným projektom vrakunskej skládky. Namiesto toho hľadal “expertné riešenia” na medzinárodnej úrovni a počas návštevy holandského kráľovského páru sa dohodla aj účasť holandských expertov.
Ako sa k neutešenému stavu v rezorte postavil nový minister Milan Chrenko? A čo by sa teraz malo urobiť, aby sme dokázali naše jedovaté skládky čo najskôr zlikvidovať? O téme hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou geológ Igor Polčan.