Stovky ton jedovatého odpadu zakopaného hlboko v zemi ohrozujú ľudí žijúcich v okolí Bratislavy a na Žitnom ostrove. Zo skládky vo Vrakuni sa vyplavujú chemikálie spôsobujúce rakovinu do podzemných vôd. Smrtiaci mrak sa každý rok pohne o dvesto metrov.

Bratislava - Vrakuňa. Dnes záhradkárska osada, ale aj bývalá skládka CHZJD
Zdroj: Peter Korček

Vláda Igora Matoviča sľubovala vyvinúť maximálne úsilie na odstránenie toxických skládok, ktoré ohrozujú zdravie ľudí. Za tri roky rezort životného prostredia pod vedením Jána Budaja dosiahol jeden z najhorších výsledkov v čerpaní eurofondov. Poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor pri svojom nástupe skonštatoval, že Slovensko prichádza o stovky miliónov eur z nevyčerpaných eurofondoch a ako jeden z najslabšie čerpajúcich rezortov označil životné prostredie.

Keď Ján Budaj končil na ministerstve, vo svojom odpočte si spomenul aj na vrakunskú skládku. Papier znesie všetko- teda aj tvrdenie, že má byť hotová v júni tohoto roku a cieľ sa priebežne plní. “Je to klamstvo. V priebehu troch rokov sa tam neudiala žiadna aktivita s výnimkou toho, že prišli holandskí experti,” skonštatoval geológ Igor Polčan, ktorý sa po celý svoj profesionálny život venuje problematike likvidácie ekologických záťaží.

Bývalý minister životného prostredia (MŽP) SR Ján Budaj čerpal eurofondy najhoršie.
Zdroj: tasr/Jaroslav Novák

Mimochodom, slovenskí geológovia a experti na likvidáciu envirozáťaží museli zniesť aj urážku ich profesionality. Rezort pod Budajovým vedením na jednej strane nedokázal čerpať eurofondy a pohnúť sa s už schváleným projektom vrakunskej skládky. Namiesto toho hľadal “expertné riešenia” na medzinárodnej úrovni a počas návštevy holandského kráľovského páru sa dohodla aj účasť holandských expertov.

Ako sa k neutešenému stavu v rezorte postavil nový minister Milan Chrenko? A čo by sa teraz malo urobiť, aby sme dokázali naše jedovaté skládky čo najskôr zlikvidovať? O téme hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou geológ Igor Polčan.