Aké sú teraz vaše plány do budúcnosti?

V prvom rade si musím dať dokopy moje zdravie. Pri svojich prednáškach mladým ľuďom som často vysvetľoval, že naše životy sa hýbu na sínusoide. Sú obdobia, keď sa darí a sú obdobia, keď človek nespraví nič zlé, ale nedarí sa mu, a všetko na neho padá. Ak v období, keď sa darí, si človek začne myslieť, že je to stály jav a podľahne eufórii, tak potom, keď príde to ťažké obdobie – a ono určite príde – tak podľahne depresii. Mne sa zdravotne nedarí už dlhší čas, a tak si len opakujem slová. Pokora a trpezlivosť. K nim pridávam aj vďačnosť za to všetko, čo som od života už dostal.

Ako sa teraz cítite? 

Pred pár týždňami som sa dostal aj do Národného onkologického centra s podozrením na nádor pri chrbtici. Spoznal som toto zariadenie tentoraz nie na návšteve ako politik, ale ako pacient. Musím s radosťou konštatovať, že máme špičkové zariadenie so super ľuďmi. Podozrenie na nádor sa zatiaľ vylúčilo, ale stále zvádzam súboj s vlastným telom.

Určite máte nejakú víziu, čo by ste chceli robiť, keď budete zdravotne v poriadku...

V prvom rade chcem dopísať moju knihu. Pre zdravotné problémy som musel písanie prerušiť. Keď vás trápia bolesti, ťažko sa skoncentrujete na písanie. Keď knihu dokončím, chcem sa venovať svojej prednáškovej činnosti. Veľmi rád motivujem hlavne mladých ľudí, ale aj manažérov na zmenu postoja k tomu, čo je v živote dôležité, čo nie a akých hodnôt by sa mali držať a nikdy z nich nezľaviť. Potom mám v hlave dva charitatívne projekty. Jeden na pomoc starým opusteným ľuďom a jeden pre naše podnikateľské talenty. Ale to si musím dobre premyslieť a určite to už nebudú také úžasné projekty ako Dobrý anjel.

A čo voľnočasové aktivity?

Mojím „najväčším koníčkom“, ktorý som najviac zanedbal, sú moje malé deti, hlavne trojročný Martin, ktorý ma dokáže vyťažiť naplno. Odmenil sa mi však teraz tým, že sa naučil pri našich spoločných pobytoch v bazéne, kde musím rehabilitovať, plávať. Takže sa chcem venovať vo voľnom čase hlavne deťom a manželke a aspoň trochu im nahradiť tých takmer osem rokov, čo som sa upísal politike a ich zanedbával.

Na snímke Andrej Kiska, Zuzana Čaputová, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster počas tradičného Novoročného obeda prezidentov Slovenskej repbuliky v Grasalkovičovom paláci, na ktorý pozvala bývalých prezidentov súčasná hlava štátu, Zuzana Čaputová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK


Zrejme máte aj viac času na vnúčatá, máte ešte nejaký spoločný plán na prázdniny?

Korona zastavila veľa našich plánov. Uvidíme. Verím, že minimálne v Tatrách strávime spolu pekné chvíle.

Ako je to s vaším platom? Ako úradujúci prezident ste tieto financie posielali sociálne slabým...

Svoj prezidentský plat som celý rozdal rodinám s deťmi. Dokopy to bolo viac ako tristotisíc eur a naďalej pomáham ľuďom v núdzi.

Už dnes si strana Za ľudí zvolí novú líderku či nového lídra. Aký je to pocit opúšťať v podstate svoje „dieťa“, keď ste stranu vybudovali a dostali do parlamentu.

Každý politik by mal mať v sebe pokoru a mal by sa vedieť naučiť povedať: Stačí. Žiaľ, mnohí sa prilepia k svojim stoličkám, zvyknú si na moc, na život celebrít, obskakovanie a mnohokrát aj na výhody, ktoré im funkcie prinášajú a nemajú chuť sa vrátiť do reálneho života a dať šancu iným. A to je škoda.

 

Rozhodne sa medzi Remišovou a Kollárom Líderské kreslo chce v strane Za ľudí obsadiť vicepremiérka Veronika Remišová a poslanec Miroslav Kollár. Pôvodne sa skloňovalo, že o post lídra bude mať záujem aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Ten však tento týždeň oznámil, že sa o miesto predsedu strany Za ľudí nebude uchádzať.

Politológ R. Štefančík: Kiska stál na správnej strane: Odborník upozorňuje, že Kiska bol do funkcie prezidenta zvolený v období, keď Smer kontroloval všetky dôležité štátne inštitúcie od parlamentu, vlády, polície, prokuratúry až po súdnictvo. „Kiska stál na správnej strane, ale chýbala mu schopnosť chápať slovenskú dušu,“ zhodnotil Štefančík, podľa ktorého Kiska zaváhal aj bezprostredne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Dovolenkoval so svojou rodinou mimo hraníc Slovenska a chvíľu mu trvalo, pokiaľ sa vrátil späť do krajiny. Kiskovi tak nielen v tomto okamihu chýbala schopnosť rozlíšiť, čo je pre krajinu dôležité. Absencia politického umu vyústila, keď odmietol spojenectvo s PS/Spolu a do volieb šiel samostatne,“ konštatoval politológ, podľa ktorého bol práve tento okamih začiatok konca ďalších Kiskových politických ambícií.

Prečítajte si tiež: