„Fakt to bolo vtedy také?“ pýtajú sa mladí návštevníci obdivujúci fotky dokumentujúce august 1968 v meste. Veru, bolo to hrozné, tvrdia pamätníci. Vtedajší Košičania boli zmätení a vystrašení a nechápali, prečo ich krásne mesto obsadili tanky a ruské vojská.

CENTRUM: Ťažké transportéry zahatili centrum.

Voči okupácii boli bezmocní. A práve táto bezmocnosť je zachytená na autentických fotografiách. Tie si môžu návštevníci pozrieť do soboty. O výstavu je už teraz veľký záujem a nostalgickú atmosféru podfarbujú aj pesničky Karla Kryla, ktoré v týchto dňoch znejú v centre Košíc.

SPOMIENKA NA AUGUST: Je vystavená v centre mesta.

TANKY: Prišli priamo až na Hlavnú ulicu.

KOŠIČANIA: Nechápali, čo sa deje.

Fotil okupáciu, postrelili ho

Už 40 rokov je na vozíku košický fotograf Tibor Kováč (68). Inváziu sovietskych vojsk 21. augusta 1968 fotil celý čas, pretože vtedy pracoval ako fotograf Slovenského technického múzea. 

MLÁDEŽ: O auguste 1968 vie našťastie len z rozprávania.


„Musel som mapovať čo sa deje. Je pravdou, že moji nadriadení mi to nekázali, ale moja profesionálna česť mi to nedala,“ spomína po 40 rokoch. V ten deň fotil všetko. Už chcel končiť, keď zazrel čosi, čo ho nesmierne pobúrilo. „Uvidel som mladú študentku, ktorá podávala ruskému vojakovi našu československú vlajku. A ten ju hodil na zem a pošliapal. Tak som fotil ďalej.“ Skončil večer okolo pol deviatej a keď čakal na autobus, trafila ho guľka do hlavy. „Všetko si pamätám. Nebol som v bezvedomí. Len som cítil strašnú bolesť. Verím, že tá streľba bola úmyselná, lebo som fotil, čo som nemal.“ 

TIBOR KOVÁČ: Postrelený fotograf stále fotí svoje mesto.


Žiaľ, tento úraz mu spôsobil ochrnutie nôh. Odvtedy je na vozíku, ale na svoju fotografickú vášeň nezabudol. „Už som prešiel na digitálny fotoaparát a stále sa rád prechádzam v meste a fotím, čo sa deje. Už onedlho budem mať aj vlastnú výstavu,“ hovorí Kováč, ktorý si užil dosť, ale na život okolo seba nezanevrel.

Zachytil, ako ruský vojak pošliapal československú vlajku!

 

Momenty z Brezna

V Meštiackom dome Horehronského múzea v Brezne včera, v deň 40. výročia vstupu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, otvorili výstavu fotografií a dokumentov August 1968 v Brezne. Vystavené fotografie Daniela Rakytu zachytávajú chvíle, ktoré obyvatelia tohto mestečka prežívali v dňoch okupácie a bezprostredne po obsadení sovietskymi vojakmi. Ide o momenty z breznianskeho námestia, ulíc, z blízkosti kasární, závodu Mostáreň a okolia. Podstatnú časť fotografií tvoria aj zábery z nasledujúcich protestných akcií občanov v prvých hodinách i v nasledujúcich dňoch.

Návrat do kasární po 40 rokoch

Na august 1968 si prišlo do nitrianskych kasární včera zaspomínať 15 vojakov, ktorí slúžili počas vpádu okupantských vojsk na naše územie. 

S VELITEĽOM: Súčasný veliteľ Ján Parimucha previedol pamätníkov po kasárňach.


Aj po 40 rokoch si spomínali na príchod tankov a pocit bezmocnosti. „Dostali sme rozkaz, aby sme neprovokovali. Proti takej presile sme nemohli nič robiť. Maďarských vojakov sme však do kasární nevpustili,“ spomína si jeden z vojakov. 

SPOMÍNALI: Vojaci základnej vojenskej služby z roku 1968.


Dnes šesťdesiatnici, vtedy 20-roční mladíci si prezreli celý areál kasární. „Veľa sa tu zmenilo. My si živo pamätáme, ako to tu bolo predtým. Maďari sa usadili v autodróme a ukradli nám naftu zo sudov,“ dnes už so smiechom vravia muži.

Papierom proti tankom

Okupanti, choďte ihneď domov! S podobnými plagátmi v auguste, 68 ľudia išli do ulíc, aby zastavili tanky „bratskej pomoci“. Popri novinách a dokumentoch sú spomienkou na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy spred 40 rokov. Doteraz ich ešte nikto nevidel. 

RADOSLAV RAGAČ


Do 25. augusta sú však vystavené v národnom archíve na Drotárskej ceste v Bratislave. „Tieto plagáty a rukopisy sú cenným svedectvom ľudového cítenia občanov,“ hovorí riaditeľ Slovenského národného archívu Radoslav Ragač. Paradoxne, zachovali sa vďaka Ústavu marxizmu a leninizmu, do archívu sa dostali až v roku 1990. „Majú miliónovú hodnotu. Veď sú unikátne a vyhotovené len v jednom kuse,“ hodnotí túto zbierku riaditeľ archívu. 

OBROVSKÝ PLAGÁT HLÁSA: Okupanti, choďte ihneď domov!!!


Súčasťou výstavy sú napríklad aj dokumenty zo súkromnej zbierky Alexandra Dubčeka či podklady pre slobodné vysielanie bratislavského štúdia Československej televízie z 21. až 23. augusta. „Sú dôkazom toho, ako vtedy pracovala televízia,“ vysvetľuje Ragač. Výstava je otvorená každý pracovný deň od 7.30 do 15.30 hodiny. Vstupné je zadarmo.

VÝZVA VOJAKA: Neprekážaj mi vykonávať medzinárodnú misiu!