Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

TAKTO sú platené jednotlivé NEMOCNICE: Zoznam zverejnili POTICHU

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nemocnica nechala čakať polročné dieťa s popálenou rukou: Zúfalí rodičia, TAKTO zareagoval otec
    Zdroj: min
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ticho zverejnil analýzu financovania nemocníc na Slovensku. Dokument publikoval na svojej webovej stránke bez akéhokoľvek verejného oznámenia.

    Podľa tejto správy patrí medzi najväčšie problémy slovenského zdravotníctva narastajúci dlh štátnych nemocníc. Napriek tomu, že štát v roku 2023 vynaložil 191 miliónov eur na ich oddlženie, celková strata nemocníc dosiahla 165 miliónov eur. ÚDZS varuje, že takýto stav je neudržateľný a vyžaduje si systémové zmeny, informuje portál medicina.trend.sk.

    Dlh nemocníc stále rastie

    Každoročne sa dlh štátnych nemocníc zväčšuje aj napriek opakovanému oddlžovaniu. ÚDZS predpokladá, že ich dlh v roku 2023 dosiahol 165 miliónov eur, alebo až 357 miliónov eur bez započítania dofinancovania zo štátneho rozpočtu. Napriek snahám o stabilizáciu sa dlh neustále prehlbuje, čo podľa ÚDZS naznačuje, že je potrebné nielen dodatočné financovanie, ale aj reforma riadenia nemocníc.

    Viac peňazí neznamená vyššiu efektivitu

    ÚDZS upozorňuje, že pri porovnaní nemocníc sa zväčša berú do úvahy iba zdroje z verejného zdravotného poistenia, zatiaľko štátne nemocnice čerpajú aj iné zdroje vrátane kapitálových výdavkov, príspevkov zriaďovateľov a peňazí na oddlženie. Práve tieto dodatočné financie skresľujú reálnu efektívnosť nemocníc.

    Aj keď štátne nemocnice operujú s vyšším rozpočtom, ich efektivita je sporná. ÚDZS v analýze konštatuje, že nie vždy dokážu efektívne využívať pridelené zdroje. Rozdiely sú badateľné aj medzi nemocnicami rôznych kategórií a zriaďovateľov.

    Ako sú nemocnice skutočne financované?

    Analýza ÚDZS porovnáva efektívne sadzby nemocníc, teda pomer ich príjmov k produkcii vyjadrenej case-mixom. Vysvitlo, že nemocnice štvrtej kategórie, čo sú koncové štátne nemocnice, dostávajú najvyššie efektívne sadzby. Najlepšie financovanou nemocnicou v tretej kategórii je nemocnica Milosrdní bratia, no značné zdroje smerujú aj do nemocnice AGEL v Košiciach-Šaci. Naopak, nemocnice Penty v Michalovciach a Nemocnica Bory patria medzi najmenej financované.

    V druhej kategórii je najmenej platenou nemocnicou nemocnica v Snine. Nemocnice Penty v tejto kategórii dostávajú menej financií na hospitalizáciu ako nemocnice zriadené krajom alebo sieťou AGEL.

    V prvej kategórii, ktorú tvoria najmenšie nemocnice, majú súkromné zariadenia vo väčšine prípadov vyššie sadzby než nemocnice spravované župami alebo ministerstvom zdravotníctva. Najvyššie sadzby v tejto kategórii majú nemocnice AGEL. Hoci sú ich platby v pomere na pacienta vysoké, ich celkové príjmy tvoria menej ako päť percent z celkových platieb nemocniciam.

    Analýza ÚDZS vyvracia tvrdenia, že súkromné nemocnice sú financované lepšie než štátne. Práve naopak, štátne nemocnice majú prístup k dodatočným zdrojom, čo skresľujú oficiálne údaje o ich efektívnosti. ÚDZS zdôrazňuje, že bez systémových reforiem nebude možné zabezpečiť finančnú stabilitu nemocníc na Slovensku.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS