Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vystúpila v bledomodrých šatách, ktoré zdobila stuha, ktorá sa vinula po lodičkovom výstrihu až smerom k rukávu. O tom ako šaty vznikli povedal pre denník Pravda návrhár Boris Hanečka.

„Zvolili sme svetlomodrú, až baby blue. Ale je to veľmi zaujímavý odtieň, v danom materiáli vyznie. Modrá je farba, ktorá jej naozaj pristane, ale má aj tú symbolickú hodnotu.

. Stuha, ktorá ide po lodičkovom výstrihu a vlieva sa do rukáva, symbolizuje Dunaj. Rozhodli sme sa tak, pretože Dunaj je rieka, je to voda, ktorá je symbolom intuície. Prináša veci nové, ale aj odnáša staré. Vložili sme teda do šiat aj túto šifru, ale je to veľmi podprahové,“prezradil pre Pravdu známy slovenský dizajnér.

Nová prezidentka na ceste k Dómu sv. Martina, kde sa zúčastní slávnostnej svätej omše.
Nová prezidentka na ceste k Dómu sv. Martina, kde sa zúčastní slávnostnej svätej omše.
Zdroj: Martin Domok

Proces tvorby inauguračnej garderóby sa niesol v znamení skúšania siluet, porovnávania, hry s farbami. „Rozhodovali sme sa medzi niekoľkými. Horúcim kandidátom bola zelená, pretože jej veľmi pristane. Ale otázkou zostáva, ktorá farba jej nepristane. Možno k tvári nejaká šedá alebo odtiene béžovej, ale tie sa zase hodia do spodnej časti. Keď to zlomíte inou farbou, je to úplne iný dizajn, iná nálada,“ vysvetlil Boris Hanečka.