Minister vnútra Roman Mikulec (49) a prezident Policajného zboru Peter Kovařík (54) prišli na Ministerstvo financií SR (MF SR) vo štvrtok predpoludním, kde sa stretli so šéfom rezortu Igorom Matovičom (48). Návšteva sa uskutočnila len pár hodín po tom, ako bol zadržaný šéf Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó pre obvinenie z korupcie.

 

Stretnutie ministrov sa nedá popísať inak ako tajné. Nebolo naplánované ani v pracovných programoch Mikulca a Matoviča. Odhalili ich  však kamery TV JOJ, ktorá natočila oboch funkcionárov vystupujúcich z vládnych áut pred budovou ministerstva financií. Podľa televízie, keď ochrankári Mikulca zbadali kameru, naštartovali a preparkovali do neverejných priestorov ministerstva.

Policajný zbor a Ministerstvo vnútra SR (MV SR) tvrdia, že stretnutie bolo dlhodobo naplánované. „Uskutočnilo sa pracovné rokovanie ministra vnútra a ministra financií k návrhu rozpočtu MV SR na roky 2020 – 2024, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Policajného zboru a vzhľadom na tému rokovania taktiež generálni riaditelia ekonomickej a personálnej sekcie. Predmetom rokovania neboli žiadne vyšetrované kauzy," uviedol tlačový odbor MV SR na otázku denníka Plus JEDEN DEŇ. „Išlo o štandardné stretnutie ministrov a ich pracovných skupín. Rozpočtové rokovania na ministerstve financií budú v priebehu júna pokračovať,” reagoval Matovičov rezort.

Tieto vyjadrenia považuje bývalý minister vnútra Robert Kaliňák za výhovorky. Podľa neho policajný prezident nemá žiadne kompetencie k rozpočtu ministerstva. „Nikdy policajný prezident nechodil na debatu o rozpočte. Nikdy na nej nebol ani Ján Packa, ani Tibor Gašpar," uviedol Kaliňák pre náš denník. „Navyše, minulý týždeň bol schválený rozpočet, tak aké rokovanie po schválení rozpočtu? Rozpočty na ďalšie roky sa riešia na jeseň a nie teraz. A prvé debaty sa k nemu vedú v auguste,“ dodal. Bývalý minister vnútra je presvedčený, že stretnutie Matoviča s Mikulcom a Kovaříkom súviselo so zadržaním šéfa ÚIS Szabóa. „Keď vylúčite veci, ktoré sú nemožné, teda tieto, tak vám ostane len tá, že tam boli kvôli Szabóovi," uviedol.

Za neštandardné považuje stretnutie týchto vysokých funkcionárov aj ďalšia bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (45). Poukázala na to, že sa uskutočnilo po krátkom čase od kontroverzného stretnutia v priestoroch SIS a hneď po zadržaní šéfa Úradu inšpekčnej služby. „A hneď v tom čase je ďalšie kontroverzné stretnutie. Nikto nemôže uveriť, že je to náhoda a išlo o rozpočet,“ povedala pre náš denník.

S prekvapením reagoval aj exminister financií Ladislav Kamenický. „Len pár dní naspäť si vláda navýšila rozpočet na rok 2021 o  3,8 miliardy eur.  Matovič tvrdil, že ide o takúto obrovskú sumu aj s veľkou rezervou preto, aby už rozpočet v priebehu roka neotváral. O akých rozpočtových výdavkoch sa teda bavili, mi nie je jasné,” pýta sa.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný upozorňuje, že agenda stretnutia sa netýka policajného prezidenta a má ju riešiť iba minister vnútra. „Prakticky tam nevidím pre týchto troch spoločnú reč z pohľadu záujmov štátu a verejnosti,“ zhrnul analytik.

ČO si myslí o stretnutí na ministerstve financií bývalý šéf rezortu Ladislav Kamenický nájdete v galérii.