Pavol Frešo sa spolu s manželkou Zorou a dvomi staršími deťmi Zorkou a Oskarom 24 hodín denne starajú o najmladšieho člena rodiny, syna Alana. Tomu totiž pred niekoľkými rokmi diagnostikovali histamínovú intoleranciu, ťažký autizmus, a aby toho nebolo málo, aj nádor na mozgu. Dnes 11-ročný Alan prekonal aj silnú chrípku a zápal pľúc. Lekári mu aj preto najskôr nedávali takmer žiadnu šancu na prežitie. „Jeho vôľa k životu je neuveriteľne silná. Alanovi sa ju snažíme vrátiť tým, že mu vytvárame priestor na čo najlepšie naplnenie dôstojného života,“ vraví Pavol Frešo. „Ako otec rodiny sa snažím urobiť pre svoje deti to najlepšie, čo viem, a to aj za cenu, že idem na hranicu svojich síl a možností,“ hovorí bývalý politik.

Ako ďalej vysvetľuje, je to už viac ako tisíc dní, odkedy Alan prekonal operáciu nádoru na mozgu a odstraňovanie metastáz. „Bez prestávky musí byť napojený na prístroje, stravu mu podávame cez sondu,“ objasňuje aktuálny stav Alana jeho otec. „Po operácii lekári povedali, že Alanov mozog je taký poškodený, že máme rátať s tým, že sa už nepreberie,“ spomína si na prognózy doktorov spred pár rokov Frešo.

Alan Frešo má dnes 11 rokov a po chemoterapiách mu narástli už aj vlásky
Zdroj: Pavol Frešo

Ťažké zdravotné postihnutie vzniká následkom vážneho poškodenia mozgu. „Alan bol po narodení úplne normálne dieťa. Mal pomalšie reakcie, ale nepripisovali sme tomu veľký význam. Neskôr sme si všimli mierne rozšírené zreničky, no vtedy sme to vôbec nevedeli vyhodnotiť,“ hovorí expolitik.

V súčasnosti už podľa jeho slov vedia s istotou povedať, že to boli prvé prejavy intoxikácie. Keď mal jeho syn 4 roky, problémov začalo pribúdať. „Alan sa najedol a chvíľu potom začal strašne kričať od bolesti,“ spomína Frešo. Alana najskôr klasifikovali ako neurologického pacienta a až neskôr ako autistu.

Ďalšia rana pre Frešovcov prišla v roku 2020, keď Alan upadol do bezvedomia. Vyšetrenie ukázalo, že má tumor na mozgu. „Operácia sa skončila dobre, no kúsok nádoru tam ostal a ten už lekári nevedeli vybrať. Začali sme teda s ožarovaním,“ dopĺňa bývalý bratislavský župan. Od operácie je syn v bdelej kóme a vyžaduje si 24-hodinovú starostlivosť, ktorú mu doma zabezpečujú rodičia a súrodenci.

Ľudia sa Pavla Freša neraz pýtajú aj na to, prečo tak často zverejňuje fotografie Alana na sociálnej sieti. „Nechcem, aby náš syn alebo ktorékoľvek dieťa v podobnej situácii skončilo kdesi v úzadí či nebodaj v zabudnutí,“ vysvetľuje Frešo. Alan má totiž podľa slov uboleného otca právo na plnohodnotný život. „Zároveň sme presvedčení, že môže byť nádejou a inšpiráciou nielen pre nás, ale pre mnoho iných rodín, ktoré sa ocitnú v podobnej či rovnakej situácii. Aby boj nevzdávali,“ dodáva Pavol Frešo.

Frešovcom na pomoc pre syna zriadili manželia Sedlákovci aj transparentný účet, na ktorý môžete prispieť aj vy, ak kliknete SEM

Prečítajte si tiež: