Plénum vo štvrtok popoludní rokovalo o koaličnej novele Trestného zákona, ktorá má zaviesť zníženie trestných sadzieb za prechovávanie marihuany pre vlastnú spotrebu. Podobný návrh z dielne Tomáša Valáška (nezaradený) už plénum odmietlo v decembri 2021.

Opozícia si preto myslí, že sa porušuje rokovací poriadok, keďže o návrhu v tej istej veci sa môže rokovať až po polročnej lehote.

Valášek navrhoval zrušiť tresty za marihuanu pre vlastnú spotrebu do výšky 60-násobku obvyklej jednorazovej dávky. Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa stotožňuje s výhradami Šutaja Eštoka. Dodal, že bude v tejto veci iniciovať poslanecké grémium.

Na problém upozornil aj Boris Susko (Smer-SD). "Vláda nereaguje na rast cien pohonných látok, energií. V tejto situácii riešia drogy a na ľudí kašlú," kritizoval Šutaj Eštok.

Poukázal tiež na to, že plénum v lete 2021 odmietlo novelizáciu Ústavy SR v súvislosti s vyhlásením predčasných volieb z dielne Tomáša Tarabu (nezaradený) a následne šesť mesiacov nechcelo umožniť o podobných návrhoch rokovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.