EXPO Dubaj vrátane výstavby pavilónu o rozlohe 2 100 štvorcových metrov vyšiel slovenských daňových poplatníkov na 6,47 milióna eur, pričom agentúra na podporu slovenského cestovného ruchu Slovakia Travel investovala do projektu ďalších 1,5 milióna eur. Pavilón navštívilo počas šiestich mesiacov trvania výstavy až 600-tisíc ľudí, medzi ktorými nechýbali mnohé známe politické tváre. Zaujali ich mnohé veci, ale najviac zrejme vodíkové auto. „Na svojej návšteve výstavy EXPO si vybral práve náš pavilón nie pre halušky, ale pre inovačný potenciál Slovenska,“ napísal napríklad Richard Sulík na sociálnej sieti o návšteve šejka Al Maktoa.

Omnoho viac ako politici priťahovali oči svetovej verejnosti k nášmu pavilónu známe tváre z oblasti športu, kultúry a šoubiznisu. Najviac sa síce hovorilo o milionárskej rodine Geissovcov, no vo svete rezonovala aj návšteva trojnásobného majstra sveta v cyklistike Petra Sagana (32) či olympijskej víťazky Petry Vlhovej (27).

Keďže pavilón bol orientovaný na technické vymoženosti, nemohla tu chýbať ani najmladšia pilotka sveta v histórii, ktorá obletela svet Zara Rutherford (20) z Belgicka. Zaujímavosťou je, že letela vtedy na česko-slovenskom ultraľahkom lietadle Shark Aero. „Medzi významných hostí sa radí aj najznámejšia influencerka vo svete rýchlych aút Supercar Blondie (36),“ píše sa v správe ministerstva. Sexi Supercar Blondie má na Facebooku až 48 miliónov followerov, na Instagrame ďalších 9,4 milióna a jedno video natočila priamo z nášho pavilónu!

V pokračovaní článku sa dozviete akí ďalší slávni hostia navštívili náš pavilón na EXPO Dubaj, koľko rokovaní o investíciách tam mali slovenské firmy, ale aj to, čo bolo pre slovenskú delegáciu najviac kontroverzné.