„Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dôrazne ohradzuje proti dnešným zavádzajúcim  tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií ohľadom laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko," uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Zmluva je utajená

Podľa slov hovorkyne ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny Sputnik V a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. V súvislosti s tvrdeniami RDIF upozorňuje, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ. „Vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu," dodáva.

ŠÚKL požiadal o spoluprácu desiatky laboratórií 

Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží  registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli. 

Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontroly kvality liekov. „Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený," dodáva v závere vyhlásenia.

RFPI mal 6. apríla 2021 poslať list, v ktorom žiada vládu SR o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.

RFPI vo svojom stanovisku podľa agentúry TASS uvádza, že ŠÚKL v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv.