Návrh na Klemaničove preloženie na post sudcu Najvyššieho súdu dal kvôli jeho skúsenostiam sám predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Súdna rada dnes na zasadnutí jeho návrh schválila. Klemanič sa tak ujme novej funkcie od 15. decembra. „Ide o rešpektovaného a skúseného sudcu,“ skonštatovala počas rozpravy členka súdnej rady Katarína Pramuková. Sudca uspel v polovici júna vo výberovom konaní na obsadenie dvoch voľných miest sudcu Najvyššieho súdu pre trestnoprávne kolégium.

Klemanič sa mal funkcie pôvodne ujať už 1. augusta. Pre dlhodobý podstav sudcov na trestnoprávnom kolégiu a s ohľadom na potreby ŠTS Šikuta súdnej rade navrhol, aby k preloženiu prišlo najskôr od začiatku novembra. Klemanič bol členom senátu ŠTS, ktorý totiž ešte riešil napríklad aj druhú časť kauzy zmeniek s obžalovaným Štefanom Aghom. Ten mal Kočnerovi pomáhať pri falšovaní zmeniek. 12. októbra dostal Agh napokon 13-ročný trest. Keďže sa odvolal, rozsudok nie je právoplatný.

Ešte tvrdší verdikt si v kauze vypočuli Kočner s Ruskom. Tých senát ŠTS pod vedením Klemaniča odsúdil na 19 rokov nepodmienečne. Obaja sa síce tiež odvolali, no Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdil.

Vianočná PLUSMÁNIA
Zdroj: archív

Prečítajte si tiež: