Podľa súdu konanie exriaditeľa nebolo trestným činom, nepodarilo sa preukázať úmysel, prípadne motív. Súd postupoval podľa zásady "in dubio pro reo", teda v prípade pochybností musel rozhodnúť v prospech obžalovaného. "Nemôžem povedať, že dnešné rozhodnutie ma prekvapilo, ale trestné konanie sa nekončí, využil som právo podať odvolanie a teším sa na ďalšiu časť trestného konania,"reagoval po vyhlásení verdiktu prokurátor. Ako dodal, súhlasí so súdom, že v aplikačnej praxi sa tento trestný čin ťažko preukazuje zo strany orgánov činných v trestnom konaní, sú však odsudzujúce aj oslobodzujúce rozhodnutia.
      
"Som presvedčený, že som správne a dôvodne podal obžalobu a takto budem ďalej postupovať,"
zdôraznil prokurátor. "Rozhodnutie považujem za správne a spravodlivé. Z dokazovania vyplynulo, že nešlo o žiadny trestný čin," uviedla obhajkyňa Jozefa Minďaša Andrea Slezáková. Zdôraznila, že nebol dokázaný žiadny úmysel.


Bývalý generálny riaditeľ Jozef Minďaš tvrdenie obžaloby od začiatku procesu popieral a vyhlásil, že je nevinný. K rozhodnutiu súdu sa pre médiá nechcel vyjadrovať. Zástupca poškodeného štátneho podniku Lesy SR si nechal lehotu na odvolanie voči rozsudku. S nárokom na náhradu škody bol podnik odkázaný na civilný proces.
      
Obžalovanému Jozefovi Minďašovi v prípade uznania viny hrozilo desať až 15 rokov väzenia. Počas procesu vypovedal, že zmluvy so záujemcami o využívanie poľovných revírov uzatváral sám na základe ich žiadostí s najlepšou ponukou, pričom podklady dostával od podriadených. Uzavrel takto osem zmlúv na prenájom poľovného práva a na lov zveri za poplatok. Nachádzali sa v pôsobnosti lesných závodov napríklad v Námestove, Prievidzi, Leviciach, Bardejove či Rimavskej Sobote. 

Anketa
Mal by Jozef Minďaš odstúpiť zo svojej funkcie na základe toho, že ako školiteľ dovolil Borisovi Kollárovi kopírovať zo svojej publikácie bez toho, aby ho predseda parlamentu citoval?
  • 92%
  • 2%
  • 6%