Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, extajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, či niekdajší šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. To je len pár mien z dlhého zoznamu obvinených bývalých zamestnancov štátu. Tak oni, ako aj Makó sa mali dopúšťať trestných činov dlhé roky pred ich zadržaním.

Makó sa mal skutku, z ktorého je obvinený, dopustiť v rokoch 2011 až 2017. Spolu s ním sú v prípade namočení ďalší traja ľudia. „Štyria z obvinených vrátane zadržaného Ľ. M. sú stíhaní za obmedzovanie osobnej slobody a Ľ. M. aj za vydieranie. V tejto časti vyšetrovania ide o trestnú činnosť z roku 2011,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zo skupiny majú byť dve osoby trestne stíhané dokonca aj za podporovanie zločineckej skupiny takáčovcov a činnosti v jej prospech!

Makóa priviezli na súd tesne pred 15:00 za prísnych bezpečnostných podmienok. Jeho eskortu neriešil Policajný pohotovostný útvar, ako napríklad pri obžalovanej Alene Zsuzsovej, ale rovno Lynx Commando, teda útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru. Pred pojednávaním sa Makó k ničomu nevyjadril.

Príchod Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, ktorý rozhodne o jeho vzatí, alebo nevzatí do vyšetrovacej väzby.
Príchod Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, ktorý rozhodne o jeho vzatí, alebo nevzatí do vyšetrovacej väzby.
Zdroj: Karol Farkaš

S jeho obhajcom Zoltánom Perhácsom prišiel na súd aj kňaz. Na našu otázku, či sa prišiel za obvineného zaručiť, odpovedal jednoducho: „Nebudem sa vyjadrovať.“ Rovnako nič nepovedal ani sám Perhács. Prokurátor v tejto kauze je Michal Šurek, ktorý mal v minulosti na starosti vraždu Sylvie Volzovej. Pred dnešným pojednávaním povedal: „Vyjadrím sa až po vypočutí obvineného.“ 

Obhajca Ľudovíta Makóa Zoltán Perhács v doprovode kňaza prichádza na pojednávanie vo veci vzatia do väzby jeho klienta.
Obhajca Ľudovíta Makóa Zoltán Perhács v doprovode kňaza prichádza na pojednávanie vo veci vzatia do väzby jeho klienta.
Zdroj: Karol Farkaš

„Môj klient bol vzatý do väzby. Rozhodol sa, že proti rozsudku nepodá sťažnosť,“ povedal Makóov obhajca po verdikte súdu o prekvapivom rozhodnutí svojho klienta. Šurek jeho slová potvrdil: „Rozsudok je právoplatný, Makó bude stíhaný väzobne kvôli obavy z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovanie v trestnej činnosti.“ Makóa prišiel okrem kňaza podporiť aj ďalší známy, ktorý dal návrh finančnej kaucie. No ani to nepomohlo a Makó putuje do vyšetrovacej väzby.

Exšéf KÚFS si žil dlhé roky na vysokej nohe. Vlastnil niekoľko lukratívnych nehnuteľností, mal niekoľko kontroverzných známostí a priznal tykanie s obvineným v kauze Dobytkár Norbertom Bödörom, ktorý býva tiež pri Nitre a delia ich od seba dve obce. Dnes sa ale Makó postavil pred Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, ktorý rozhodol o jeho osude na najbližšie mesiace. 

Anketa
Dokážu Ľudovítovi Makóovi v budúcnosti vinu a právoplatne ho odsúdia?
  • 74%
  • 26%