Podmienky a kritériá stanovila primárka RTG. Správna rada sa rozhodla, že potrebuje nové CT, lebo nemocnica mala starý repasovaný prístroj z roku 2003, ktorý bol v tom čase štyri až päť mesiacov pokazený a jeho oprava mala stáť 130.000 eur," vysvetlil Suchánek.

Kauza CT na stole generálnej prokuratúry: Suchánek bude mať čo vysvetľovať!

Ministerstvo pod smerom malo súhlasiť so všetkým

Nové CT sa obstarávalo elektronickou aukciou. "Bolo stanovených desať kritérií ako rýchlosť dodania zákazky, rýchlosť servisu, rýchlosť opravy bez súčiastky či rýchlosť opravy so súčiastkou. Nerozhodovala teda len cena. Tesným víťazom sa stala firma Siemens a činnosť obstarávacej komisie skončila 19. apríla 2012," uviedol Suchánek.

Podľa poslanca s výsledkom obstarávania súhlasilo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré bolo v tom čase už pod vedením Smeru-SD. Suchánek predložil aj dokument, kde tender odobruje vtedajší šéf služobného úradu na ministerstve Martin Senčák.

"V máji 2012 som operoval a dostal som odkaz, že mám prísť na riaditeľstvo nemocnice, kde zasadá komisia na nákup CT. Členky komisie mi povedali, že dvaja neúspešní uchádzači podali podnet, že Siemens zavádzal a treba ho zo súťaže vylúčiť. Pod zápisnicu som sa podpísal. Videl som však, že to nie je také jednoznačné," povedal Suchánek.

Odkaz Ficovi

"Štyri mesiace celá nemocnica vedela, že budeme mať nové CT. Vedela to aj dozorná rada a nič nerobila. Až po štyroch mesiacoch zasadla a v auguste odporučila novej správnej rade zrušiť obstarávanie. Tak sa aj stalo," povedal Suchánek. Poslanec uznal, že cena víťazného CT bola vyššia o 250.000 eur, ale zdôraznil, že cena nebola rozhodujúcim kritériom.

"V takom prípade však nebolo CT, ktoré kúpila piešťanská nemocnica v roku 2014, predražené o 600.000 eur, ale až o 850.000 eur. Toto Roberta Fica netrápi?" pýtal sa. Svojho poslanca sa dnes zastal aj líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. "Ak by si bol premiér Fico istý, v blogu by nemanipuloval so slovom údajne. Svoje tvrdenia by mal hovoriť s plným vedomím," zdôraznil s tým, že Suchánek má plnú dôveru poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA.