Viem, že ľahko formuluješ vety a aby sa Ti lepšie predávali knihy, fabuluješ a možno aj zveličuješ. Spisovateľ je však preto spisovateľom, aby mal také zážitky a príbehy, o akých sa iným ani nesníva. Neodvažujem sa teda ani pripustiť myšlienku, či si niekedy aj nevymýšľaš.
Aj redaktor bulvárneho média chce zaujať. Je to jeho práca. Má písať o tom, čo chcú čítať, počúvať alebo pozerať masy. V našom vydavateľstve máme Etický kódex, jeden z najlepších na Slovensku a snažíme sa ho dodržiavať. Veľmi dbáme na  to, aby si naši redaktori nevymýšľali, aby overovali fakty a úmyselne nerobili ľuďom zle.
Riadime sa krédom "padni komu padni", a preto pranierujeme nezodpovedných politikov, verejných činiteľov a mafiánov. Vyzliekame donaha tých, ktorí zneužívajú svoje funkcie, kradnú, nechajú sa uplácať a pestujú rodinkárstvo. Ani my nemáme radi zlobu, pýchu, neveru a sukničkárstvo. Preto nás niektorí označujú za klzkých hadov v mokrej tráve. Za bulvár. Všetkých. Bez rozdielu na to, čo robíme a ako sme prospešní pre spoločnosť. Je jedno, či je to redaktor Plus 1 deň, Nového času, Sme alebo z nejakého mesačníka. Každý novinár je klzký had v mokrej tráve, prípadne idiot.
Sme jediné slovenské vydavateľstvo, ktoré vydáva denník a časopisy v masovom náklade. Z toho súdim, že píšeš aj o mne. Nepovažujem sa však, rovnako ako moji spoločníci, za šikovného zvrhlíka, ktorý sa dostal k novinám. A vôbec si už nemyslím, že páchame zlo.
Naše vydavateľstvo vzniklo z túžby po slobode. Bez prostriedkov a iba z nadšenia sme založili najúspešnejší týždenník v histórii Slovenska Plus 7 dní. Zaznamenal si našu snahu o spravodlivú a demokratickú spoločnosť na Slovensku? Všimol si si, že už dvadsať rokov sa snažíme ponúknuť Slovensku víziu a čitateľom optimizmus a nádej? Zaregistroval si, koľkým útokom a hrozbám sme museli čeliť zo strany niektorých politikov, súdov a mafie? Zastavili nás? Už nepíšeme o korupcii a mafiánstve? Neverím, že čítaš len stránky zo šoubiznisu.
Mal si niekedy v rukách naše časopisy Zdravie, Záhradkár, Maminu? Nepomáhame ľuďom riešiť ich problémy? A čo naše ženské časopisy? Ozaj, všimol si, že vydávame aj Zorničku, ktorá vychádza od roku 1846 a rovnako ako Ohník a Včielku sme ju aj napriek finančným stratám zachránili pre naše deti, vnukov a pre slovenskú kultúru?!
Z Tvojho správania cítiť, že prepadáš depresiám a často Ťa bolí hlava. Mne ide prasknúť hlava z Tvojej povrchnosti. To je však ale Tvoj štýl, ktorý Ti umožňuje lepšie predávať. Zovšeobecňuješ pocity, dávaš im konkrétnu podobu bez ohľadu na realitu. Rovnako ako Fico však znevažuješ novinárov a vydavateľov, ktorí zodpovedne robia svoju prácu. Ak Ti stúpol na nohu nezodpovedný bulvárny novinár, napíš, ktorý to bol a čo robí zle. A daj si tabletku. Prestane Ťa bolieť hlava a možno sa konečne začneš tešiť zo života.


Štefan Šimák, vydavateľ a novinár
Bratislava 14. 9. 2011

Súvisiace články

Štefan Šimák: Plus jeden sen

Štefan Šimák: List Borisovi Filanovi, ktorý sa strašne hanbí za média

Miloš Luknár: Žijeme

Slovo vydavateľa: Nadýchajme sa čerstvého vzduchu

Miroslav Cipár: Maliar, ktorý prekračuje hranice