Manželka Ivana Uhliarika Gabriela Uhliariková vlastní spolu s bratom firmy WINTERBERG Skalica, s. r. o., a Vinapo, s. r. o., ktoré sa venujú výrobe a predaju vína. Jej výrobky dobre poznajú aj v parlamente, kde si ho na vianočný večierok objednali Uhliarikovi kolegovia z KDH. V súvislosti s chladivým mokom sa však čoraz častejšie začalo hovoriť, že vínu sa má aktívne venovať aj sám poslanec, ktorý dokonca chodí po regiónoch a ponúka ho hotelom. Tieto informácie však Uhliarik odmieta.

„Pomôžem im niekedy vo vinohrade, keď si chcem vyčistiť hlavu, aj pijem ich víno, to priznám, ale nie je to tak, že by som sa dal ja na podnikanie. Jedine, že poviem kamarátom a donesiem im vzorku, ale to je všetko,“ povedal Uhliarik.

V hoteloch ho poznajú

Inak to vidí manažér hotela Maroš Badáň v Dolnom Kubíne. „Pán Uhliarik bol u nás, máme tri hotely a ponúkal nám vína. A dokonca aj nakupujeme to vínko,“ povedal Badáň.

Uhliarik: Vzdelávanie psychológov má byť doplnené o ďalšie

Poslanec si na jeho meno spomenul, ale vraj víno v Dolnom Kubíne len ochutnával. „Nie, to je hlúposť. Pána Badáňa poznám, boli sme spolu niekoľkokrát, bol som účastníkom jeho ochutnávky, ktorú organizoval,“ bránil sa Uhliarik.

Manažér si však za svojím stojí a s Uhliarikom si o objednávkach niekedy aj telefonujú. „Aj mi voláva, keď ide sem smerom na Oravu, že nám vie niečo doniesť,“ povedal Badáň.

Štedré príspevky

Firmy WINTERBERG Skalica a Vinapo sa okrem vín môžu pochváliť aj štedrým príspevkom od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Obe firmy totiž počas decembra a januára dostali nenávratný finančný príspevok spolu 474-tisíc eur.

Akékoľvek angažovanie poslanec odmieta. „Nie, to si oni vybavili. Firma je firma a stará sa o seba. Ja maximálne pijem víno a to je všetko,“ zakončil poslanec.

Podľa Gabriela Šípoša z Transparency International Slovensko by sa však poslanec nemal angažovať pri predaji. „Z pohľadu zákona je to v poriadku, ale je tam otázka na pána poslanca, či je naozaj na správnom mieste, že má toľko času, aby ponúkal víno,“ povedal Šípoš.