Tridsať slovenských detí z folklórneho súboru Klnka z bratislavskej Dúbravky malo vystúpiť v Tunisku. Ubytovali ich v rezorte, ktorý bol takmer 60 kilometrov od múzea Bardo, kde došlo k teroristickému útoku.

Útočníci tam strieľali na autobusy s turistami, ktoré prichádzali k múzeu. Zahynulo až 23 ľudí, medzi ktorými boli aj turisti z Poľska, Francúzska, Talianska či Nemecka. Len málo chýbalo, aby sa na mieste krvavej drámy neocitli aj mladučkí slovenskí tanečníci.

„Áno, je pravda, že sme tam mali byť v stredu 18. marca. Do múzea sme mali ísť tým autobusom, na ktorý útočníci strieľali. Nakoniec sme tam nešli. Určite zasiahla vyššia moc. Keď sme sa dozvedeli, čo sa stalo, nebolo to jednoduché. Mal som zodpovednosť za 30 detí, takže mi to nebolo jedno. Nemal som však čas na paniku,“ povedal tréner súboru Peter Saňka.

Na počesť obetiam

Výlet do múzea akoby zázrakom zrušili na poslednú chvíľu až ráno o 9.30 hod. „Viacerým deťom sa nechcelo ísť, takže sme zostali v hoteli, kde sme boli aj počas teroristického útoku. Ale dobre si uvedomujeme to riziko, že sme tam mohli byť. Sme nesmierne radi, že sme v bezpečí doma,“ povedala po prílete do Bratislavy Lenka (13).

V Tunisku stihli jediné vystúpenie, ktoré však bolo podľa slov detí veľmi emotívne. „V hoteli sme vystúpili na počesť obetiam, ktoré zomreli počas teroristického útoku,“ dodala Lenka.

„Okolo nás sme rozmiestnili sviečky a navodili takú atmosféru, že všetci boli očarení. Malo to veľký úspech. Až taký, že niektorí ani nechceli, aby sme odcestovali. No ja som rozhodol, že vo štvrtok musíme odísť,“ vysvetlil tréner.

Poskytol nám aj exkluzívne fotografie z Tuniska, ktoré zachytili tamojší pobyt súboru.

Špeciál aj pre iných

Pre deti poslali slovenský vládny špeciál, ktorý ich priviezol na bratislavské letisko vo štvrtok tesne po 23. hodine. V príletovej hale ich vítal búrlivý potlesk od rodičov, ktorí sa neubránili slzám dojatia.

„Cítim sa super, že sú deti už doma v bezpečí. Je to neopísateľný pocit. Som rada, že vedúci tak rozhodol, že sa deti vrátili domov skôr,“ povedala mamička folkloristiek Sáry (11) a Vanesy (10).

Na letisko prišiel aj minister vnútra Robert Kaliňák. „Potrebovali sme zmeniť letový plán, pretože sme mali všetky lietadlá ministerstva vnútra vo vzduchu. Máme len jedno, ktoré môže prekonať takúto veľkú vzdialenosť. Ostatní Slováci v Tunisku mali tiež možnosť vrátiť sa vládnym špeciálom, no nevyužili to. Naša ponuka však stále platí,“ povedal minister na letisku.

Bezpečnosť v Tunisku strážia vojaci

Krvavý masaker pred múzeom Bardo v hlavnom meste Tuniska otriasol krajinou aj celým svetom. Miestne úrady oznámili, že pre zaistenie väčšej bezpečnosti budú vo všetkých väčších mestách hliadkovať vojaci.

K stredajšiemu útoku, pri ktorom zahynulo 21 zahraničných turistov a dvaja Tunisania, sa prihlásil Islamský štát. Ten masaker označil za „požehnaný nájazd na jedno z dúpät bezvercov a nerestí v moslimskom Tunisku“.

Podľa miestnej polície dvoch teroristov, ktorých zabili pri prestrelke, naverbovali v tuniských mešitách a neskôr ich poslali trénovať do Líbye. V rukách polície už skončilo 9 ľudí, z ktorých najmenej štyria patria do rovnakej teroristickej bunky. Tá mala priamo podporovať útok. Na zatknutie jej členov však doteraz nebol dôvod, pretože bola tzv. spiaca.

(esm)