Hoci Ivan Mikloš ukončil svoje ministerské pôsobenie ešte v roku 2012, slovenskú politiku nikdy celkom neopustil. Ako poslanec Národnej rady pôsobil až do roku 2016 a neskôr sa uchytil ako poradca šéfa hospodárskeho rezortu Richarda Sulíka (54).

VIDEO Miklóš o vojne na Ukrajine: Vnímam to citlivejšie, keďže tam mám priateľov (marec 2022)

Vzájomná spolupráca však nedopadla dobre a Mikloš koncom januára nadobro buchol Sulíkovými dverami. Stalo sa tak po ministrovom spornom výroku. „Krajiny majú medzi sebou obchodovať. A niektorých našich exportérov to postihlo. Sankcie tak páchajú iba škody a Rusi nevrátia Krym tak či tak. Treba sa dívať dopredu a treba budovať vzťahy,“ uviedol vtedy líder strany SaS a doplnil, že pnutie na východnej hranici Ukrajiny neprispieva k budovaniu vzťahov.

Sulíkove slová vtedy rozhnevali aj ukrajinskú vládu, ktorá ministrovo vnímanie reality označila za zdeformované. „Minulý týždeň v stredu som mu oznámil, že ukončujem svoje členstvo v jeho krízovej rade ministra hospodárstva. Dôvody azda v súvislosti s témou tohto článku ani nemusím vysvetľovať,“ odkázal v tom čase Mikloš. Neskôr ho dokonca nazval Putinovým „užitočným idiotom“.

Na domácu politiku však úplne nezanevrel. Od augusta 2021 je exminister členom Strategickej rady pre implementáciu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky vedenej premiérom. V prezidentskom paláci pomáha v ekonomických otázkach. „Som externým poradcom pani prezidentky pre oblasť ekonomickej politiky, takže primárne sa bavíme práve o ekonomickej politike. Okrem toho so mnou pani prezidentka konzultovala témy, ako je vplyv vojny na Ukrajine na rast cien potravín, financovanie zdravotníctva, situácia na Ukrajine a v Moldavsku a podobne,” povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa prednedávnom do vlády pustila aj kvôli zvyšovaniu cien. Spýtali sme sa ho preto, či v tom má prsty - jeho odpoveď nájdete v galérii.

Fakt, že bude nápomocný slovenskej prezidentke, ocenil aj politológ Radoslav Štefančík. „Myslím si, že Mikloš je fundovaným odborníkom v oblasti makroekonómie a vzhľadom na to, že má za sebou ako bývalý minister financií úspešné ekonomické reformy, jeho súčasná pozícia je tomu adekvátna,“ pochválil rozhodnutie hlavy štátu odborník. Aj samotný Mikloš sa v minulosti vyjadril, že chce, aby sa „veci pohli dopredu, preto je verejne činný“.

Mikloš je činný nielen na domácej, ale i zahraničnej scéne a od novembra dokonca pôsobí ako poradca moldavskej premiérky.

Mohlo by vás zaujímať: