Bývalá manželka českého premiéra Beáta Babišová poskytla minulý týždeň pre švajčiarsky denník Tribune de Geneve rozhovor, v ktorom sa vyjadrila aj ku kauze Bocianie hniezdo a údajnom zavlečení jej syna Andreja Babiša mladšieho na Krym. Žiadne fotenie, bez syna a prítomnosť švajčiarskeho právnika Babišových, Alexandra de Senarclense, také boli podmienky pre poskytnutie rozhovoru, uviedol český spravodajský portál Blesk.

"Musím jednať ako matka, pretože táto politická aféra nabrala značnú dimenziu,” ozrejmila Babišová dôvod, pre ktorý sa rozhodla prehovoriť.

"Môj syn je pod tlakom, ktorý ovplyvňuje jeho už aj tak oslabené zdravie. Mám strach, že sa jeho stav zhorší,” doplnila exmanželka českého premiéra po francúzsky.

Potom čo Babiš mladší svojimi slovami o tom, že bol kvôli kauze Bocianie hniezdo unesený na Krym, rozpútal krízu, rozhodol sa ho premiér pred niekoľkými dňami vo Švajčiarsku navštíviť.

"Babiš do Ženevy prišiel , aby svojho syna utešil. Rozprávali sa a hrali šach,” vysvetlila dôvod premiérovej návštevy Babišová. Ako priznala táto návšteva bola veľmi emotívna, o afére reč ale nepadla. Podľa nej je Babiš senior predovšetkým otec. Taktiež švajčiarskym novinárom priznala, že Babiš mladší na Kryme naozaj bol, o unesenie však nešlo.

Podľa jej slov odišiel jej syn na Krym preto, že bol na neho novinármi v Prahe vyvíjaný tlak. "Museli sme nájsť miesto, na ktorom by mohol načerpať nové sily,” ozrejmila prvá žena českého premiéra. Okrem toho priznala aj to, že stav jej syna je dnes stabilizovaný, lieči sa ambulantne a chce začať žiť nový a normálny život v Ženeve.

Právnik De Senarclens, ktorý rodinu Babišovcov od júna minulého roku zastupuje taktiež priznal, že na redaktorov Seznam Zpráv, z dôvodu natáčania Babiša juniora bez jeho súhlasu, podal trestné oznámenie. Rozhovor s ním zamietol. "Pán Babiš mladší je pod neznesiteľným tlakom,“ vysvetlil De Senarclens na záver.

Ku kauze sa vyjadril aj samotný Babiš. Včera totiž vypovedal na polícii v kauze údajného únosu jeho syna na Ruskom anektovaný Krym.

Na Obvodné riaditeľstvo polície Praha 1 mal prísť chvíľu pred 08:00h a pobudnúť tam mal necelé dve hodiny, ako zistil iRozhlas.cz. Tento prípad kriminalisti vyšetrujú pre podozrenie z trestného činu zavlečenia.

Babiš nešiel na riaditeľstvo polície hlavným vchodom ale mal sa nechať zaviezť do dvora priľahlého komplexu budov, kam verejnosť prístup nemala. To ako presne vypovedal, jasné nie je.