Celý rozhovor nájdete na webových stránkach týždenníka .týždeň.


Ako a za akých okolností ste sa dozvedeli, že kauza je na pretrase na Slovensku?

Tománek: Oficiálne v sobotu z telefonátu s kolegyňou, lebo sme boli bez pripojenia, a neoficiálne minulý pondelok ešte pred odchodom do Chorvátska, keď matka vykrikovala pred strediskom v stave - neviem, či v opitosti, alebo niečo iné mala, neviem - že celé to pôjde na politický blog a že sa mám na čo tešiť.

>> Zamestnanci Čistého dňa pacientom údajne podávali alkohol

Blahová: Chcela by som podotknúť, že pán riaditeľ už v tejto prvej celej vete klame. Vôbec som nemala v úmysle písať blog. Ani matka to netušila, nevedela, že píšem články, nikdy som jej ani takúto pomoc nenúkala. Išlo o moju spontánnu reakciu na jej ťažký psychický stav, keď sa nevedela spojiť s pánom riaditeľom, aby sa dozvedela, či aj jej dcéra vycestuje, alebo nie. Ja som jej iba dve-tri hodiny pred zverejnením článku volala, či to môžem urobiť, čiže minulý pondelok o tom vôbec nemohla tušiť.

V blogu pani poslankyne sa uvádza, že vo vašom zariadení došlo k znásilneniu chovankyne terapeutom, dokonca sa tam spomínajú aj iné prípady ďalších sexuálne zneužívaných chovankýň. Vaše stanovisko k tomu?

Tománek: Ešte chcem zareagovať na to, čo pani poslankyňa povedala pred chvíľou, matku počulo na ulici vykrikovať niekoľko ľudí za asistencie polície a dokonca je z toho vyhotovená aj verejná nahrávka. Teraz k otázke - k zneužitiu alebo znásilneniu klientok v stredisku nedošlo. Nemám takúto vedomosť. Trestné oznámenie smerovalo na bývalého klienta, nie terapeuta.

Šokujúca výpoveď riaditeľa domu, kde sa mali odohrávať orgie s deťmi: Sex bol len na rozlúčku!

Zdroj: SITA

Čiže vylučujete, že to bol muž v akomkoľvek pracovnom vzťahu voči Čistému dňu?

Tománek: Áno.

Aby sme si to ujasnili, vy hovoríte, že vylučujete znásilnenie a sexuálny kontakt, ale keď sme sa včera (v nedeľu, pozn. redakcie) na tú tému rozprávali, hovorili ste, že sú prípady v zariadení, keď dochádza k sexuálnemu styku medzi chovankyňami a kým? Chovancami?

Tománek: Bolo by ilúziou myslieť si, že deti, ktoré majú 16 - 17 rokov, dokonca aj omnoho mladšie, nemajú pravidelne sexuálny kontakt. Zvlášť naši klienti, ktorí k nám prichádzajú s bohatými sexuálnymi skúsenosťami. A tiež majú veľa, veľa zdravotných problémov spojených práve s týmito aktivitami. K nám do strediska nechodia zdravé deti.

>> Aké desivé tajomstvá ešte skrýva Čistý deň?

Poslanec Daniel Lipšic na tlačovke spomínal, že v prípade zariadení tohto typu je za trestný čin považovaný sexuálny styk nie do 15, ale do 18 rokov. Čiže vy hovoríte, že je častý trestný čin v týchto zariadeniach?

Tománek: Nie. Pán Lipšic, predpokladám, že to myslel tak, že ak by mal takýto styk klient a odborný pracovník v priamej práci. Vy predsa nemôžete ustrážiť deti, či niekto má s niekým pohlavný styk. To sa proste nedá vylúčiť.

A keď na to prídete, ako postupujete?
Tománek: V prípade detí sa snažíme túto dvojicu od seba separovať a presunúť ich do iného strediska. Napriek tomu, že nemôžeme vstupovať do intimity detí, je to ich právo, ale našimi vnútornými normami je u nás striktne zakázané mať nielen sexuálny kontakt, ale aj vzťahy. Pretože pracujeme na báze terapeutickej komunity, to je skupinová práca, a keby mal nejaký klient osobné väzby na iného klienta, prestal by dávať svoje vlastné obsahy do skupiny. Vzťahy sú u nás zakázané normami.

Šokujúca výpoveď riaditeľa domu, kde sa mali odohrávať orgie s deťmi: Sex bol len na rozlúčku!

Zdroj: SITA

Blahová: Pán riaditeľ sa už v prvej vete vyjadril, že nič také sa nestalo, ale je zástup rodičov, ktorí tvrdia, že osoby, ktoré boli označené chovankyňami za páchateľov, im boli predstavené ako ergoterapeuti. Mali tí páni pracovné zmluvy? To je možno otázka na ministra a na úrady, ktoré majú vec prešetriť. Ak nemali, tak zavádzali a možno je toto tá finta, ktorú nám chce pán riaditeľ podsunúť, ale predstavení boli všetkým na rodičovskom združení traja páni ako ergoterapeuti. Čiže je z toho zrejmé, že vystupovali v úlohe zamestnancov, na ktorých sa vzťahuje paragraf trestného zákona.

Vy však hovoríte, pán riaditeľ, že to nie sú ergoterapeuti, takže aké je vaše stanovisko? Kto sú tí ľudia?

Tománek: Pracovné pozície, ako ich definuje súčasný právny poriadok, je jedna vec. Druhá vec je, ako pani poslankyňa interpretuje to, čo povedali rodičia alebo iní ľudia a to už je interpretácia z tretej ruky.

>> Podozrivé kšefty s liekmi v kauze Čistého dňa

Dobre, ale boli predstavení na komunite ako ergoterapeuti?
Tománek: Komu a kedy? Myslím si, že je to nafukovanie. U nás máme dva druhy zamestnancov - odborní pracovníci a technickí pracovníci. Ale terapeut ani v odbornej terminológii neexistuje.

Ďalšie dôležité tvrdenie z článku poslankyne bolo, že ste navštívili aj s manželkou matku dievčaťa a žiadali ste ju, aby nepodala trestné oznámenie na terapeuta. Navštívili ste ju teda v tejto veci?

Tománek: Nie, v tejto veci som ju určite nenavštívil. Je pravda, že som ju navštívil, ale v inej veci. Pred dvomi rokmi, keď ešte táto rodina bola s nami „zadobre“, tak iní rodičia sa na nás sťažovali, lebo nie všetci sú vždy spokojní s našou prácou, čo je pochopiteľné pri toľkom množstve klientov. Otec o sebe vyhlasoval, že má veľmi dobré kontakty na médiá. Jedna rodina sa mi vyhrážala sťažnosťami, tie sa aj uskutočnili, a ja som za rodinou bol požiadať ich o pomoc, pretože mi ponúkli, že ma skontaktujú s médiami a poradia mi, ako z tejto veci von. Lebo sme boli z toho v strese, nevedeli sme vôbec, ako sa k tomu postaviť. Nikdy sme takýto problém nemali. To bola jediná návšteva, iný kontakt u nich v rodine sme nemali.

Šokujúca výpoveď riaditeľa domu, kde sa mali odohrávať orgie s deťmi: Sex bol len na rozlúčku!

Zdroj: SITA

Kedy malo dôjsť k údajnému znásilneniu?

Blahová: Krátko po tom, čo bolo dievča prijaté do zariadenia v septembri 2014 a matke o tom rozprávalo v decembri, keď bolo na priepustke.

Tománek: Dotyčný udáva, že áno, mali spolu sexuálny styk, dieťa tvrdí to isté, že styk bol dobrovoľný, bol na rozlúčku a bol niekedy v marci 2015.

Na akú rozlúčku?

Tománek: Tento klient odchádzal.

Blahová: Chovankyňa tvrdí niečo iné, že to bolo pred Vianocami pod zámienkou, že sexuálny kontakt jej mal priniesť nejaké výhody. Dotyčný si sexuálny kontakt od nej takto vylákal. A nehovoríme o klientovi, ale o človeku, ktorý bol rodičom predstavený ako terapeut a rovnako o ňom hovorí aj dievča.

Autorom rozhovoru je .týždeň, jeho plné znenie nájdete na stránkach týždenníka.