Budúci minister začal svoju kariéru v pozícii stíhacieho pilota. Odtiaľ prešiel do Vojenskej spravodajskej služby, kde sa z najnižších funkcií vypracoval až na pozíciu riaditeľa. Jeho pôsobenie v Ozbrojených silách sa skončilo po 21 rokoch. Začalo sa to nevinne. Spolu so svojím už zosnulým zástupcom Vladimírom Suchodolinským mali zistiť údajné tunelovanie VSS za prvej vlády Roberta Fica (55). „Niečo zrekonštruovali a potom to predali za nižšiu hodnotu kamarátom,“ povedal o tunelovaní Mikulec.

To ešte netušil, čo ho čaká počas druhej Ficovej vlády, kedy bol ministrom obrany Martin Glváč (52). V júni 2013 ho spolu s jeho vtedajšou priateľkou zastavila na ceste polícia a prehľadala auto. Trvalo to takmer 3,5 hodiny! Objavili pritom pamäťovú micro SD kartu s tajnými dokumentmi. Mikulec bol obvinený a odvtedy jasne hovoril, o čo ide: „Je to pomsta za naše odhalenia.“

Kauza sa dostala až na Krajský súd, ktorý jeho slová potvrdil: „Z videozáznamu zo zákroku vidieť, ako operatívec dôkladne prehliada priestor na zadnej strane sedadla spolujazdca a nič nenájde. Potom pri aute diskutuje. Vzápätí sa vracia do auta a skúma ten istý priestor, pričom vidieť, že zrazu má rukavicu na pravej ruke, navrchu prsta má rozrezanú medzeru v dĺžke 1,5 cm. Zrazu strčí ruku do zadného vrecka sedadla spolujazdca a vytiahne micro SD kartu.“ Po rokoch sa však Mikulec dočkal a v septembri 2019 si vypočul rozsudok: Nevinný.

Roman Mikulec
Roman Mikulec
Zdroj: Pavol Zachar

Mikulec ako bezpečnostný špecialista prijal Matovičovu ponuku a do parlamentných volieb kandidoval za OĽaNO z trinásteho miesta. Občania ho do parlamentu zvolili, ale sám Matovič sa rozhodol pre iný plán. „Do poslednej chvíle som zvažoval, kto z trojice našich kandidátov na tento post bude najlepší. Teraz potrebujeme rázne rozhodnutia aj v súvislosti s koronavírusom. Mikulec ako riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva riadil 700 ľudí. Je dobré, že nepochádza priamo z policajného prostredia, aby to tam vedel poupratovať,“ povedal Matovič.

V súvislosti s kreslom ministra vnútra sa spomínal aj Lukáš Kyselica a Gábor Grendel. Voľba však padla na Mikulca. „Vnímam to s veľkou pokorou a ako veľkú výzvu, najmä v tejto dobe, kedy treba riešiť krízu týkajúcu sa nás všetkých,“ povedal budúci minister. Matovič pritom oznámil zloženie vlády práve v deň Mikulcových narodenín. Či to bol príjemný darček, ukáže však až čas.

Prečítajte si tiež: