Homofób roka je anticena, ktorú už každoročne vyhlasuje Inštitút ľudských práv. Po minulé roky ju vyhrali napríklad bývalý sudca Štefan Harabin či poslankyňa Anna Záborská. Minulý rok ju získal minister obrany Jaroslav Naď. Osudným sa mu stal tento výrok: "Som za registrované partnerstvá, ale nie pre homosexuálov." Anticenu si ako prvý a zatiaľ jediný prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko.

Inštitút ľudských práv tohtoročných kandidátov na anticenu zverejnil v symbolický dátum. "Práve sme spustili jubilejný desiaty ročník ankety o anticenu Homofób roka. Zajtra je totiž Medzinárodný deň proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT). Svojím hlasom môžete vyjadriť, že homofóbia v spoločnosti je neprípustná a LGBT ľudí si vážime," informoval inštitút na sociálnej sieti.

„Do hlasovania o víťazovi sa môže zapojiť každý a každá na webstránke ludskeprava.sk/homofob, a to až do pondelka 4. júla. Takýmto spôsobom môžeme povedať, že LGBT ľudí si vážime a ich ľudské práva nás zaujímajú,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Medzi nominovanými sú tento rok Robert Fico, Igor Matovič, katolícky biskup Jozef Haľko, profesionálny tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík.

Za čo si dotyční vyslúžili nomináciu? Zistíte v našej GALÉRII

Prečítajte si tiež: