Bývalý minister obrany Ľubomír Galko čelí obrovským problémom. Už dnes sa bude parlament špeciálne zaoberať jeho osobou. Poslanec za SaS tak „oslávi“ svoje 50. narodeniny spŕškou kritiky na svoju hlavu z radov koalície pre odpočúvanie civilistov v roku 2011. Okrem toho sa musí exminister vyrovnávať s oveľa väčším problémom.

Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ diagnostikovali Ľubomírovi Galkovi len nedávno závažné ochorenie. Má sa čakať na výsledky, či ide o onkologické ochorenie. „Nechcel som to povedať, ale teraz mám ťažké obdobie. Nedávno mi diagnostikovali vážny zdravotný problém, dnes mám hlavu inde, ako sa zaoberať nejakou osobnou pomstou,“ potvrdil nášmu denníku informácie o vážnej chorobe samotný Galko. O svojej diagnóze však nateraz viac nechcel povedať.

Vzhľadom na zdravotné problémy je tak poslancovi za SaS podľa vlastných slov ukradnuté, či príde o funkciu v parlamentnom výbore, alebo nie. Koalícia sa totiž dohodla, že exministra potrestajú pre škandál s odpočúvaním. V hre je aj to, že Galka odvolajú z postu šéfa osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ. Poslanec za SaS je tiež členom výboru pre obranu a bezpečnosť a výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva.

Dôvodom na odvolanie z funkcií sú nové informácie z obžaloby Generálnej prokuratúry. Z tej vyplýva, že vojenskí spravodajcovia odpočúvali kamionistu Petra Červenku v čase Galkovho ministrovania pre politický motív. „Odpočúvanie bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej obrane Sloboda a Solidarita (SaS),“ píše sa v obžalobe.

Situáciu riešili včera predpoludním politické špičky – premiér Robert Fico, predseda parlamentu Andrej Danko a podpredseda Národnej rady Béla Bugár. Predseda vlády označil v súvislosti s novými informáciami v kauze odpočúvania stranu SaS za ohrozenie demokracie. „Ako môže byť lídrom demokratickej opozície niekto, kto robí také šialenstvá?! Mne vôbec nejde o pána Galka. Je iba figúrka v strane SaS,“ reagoval premiér Robert Fico. Podotkol pritom, že ak bude SaS niekedy vo vláde, nepochybuje, že „budú mať rovnaké chúťky odpočúvať“.

Prečítajte si viac: