Poverenému generálnemu riaditeľovi, ktorého dnes ostro kritizuje, však predĺžila (už dva razy) mandát práve samotná ministerka kultúry, ktorá sa po otázke z našej redakcie  vyjadrila, že v tomto prípade zvolila demokratický prístup. 

Valorizácia na dobré slovo

Ministerstvo kultúry našu redakciu upozornilo, že generálny riaditeľ Peter Kováč v januári svojvoľne spustil 10 %-nú valorizáciu platov, na ktorú neboli finančné prostriedky. V divadle tak podľa rezortu vznikla strata 1,6 milióna eur. "Ministerka kultúry Natália Milanová viackrát vyzvala vedenie SND, aby prišlo s návrhmi efektívnych opatrení. Zatiaľ však vedenie na čele s p. Kováčom neprinieslo žiadne návrhy, iba neustále žiadosti o niekoľkomiliónové dofinancovanie rozpočtu SND," uviedol tlačový odbor ministerstva kultúry po tom, čo vedenie SND, ale aj riaditelia jednotlivých súborov, upozornili na to, že na úvod 101. sezóny sú finančne na nule. 

Ministerstvo však uviedlo, že schválený  rozpočet je z rezortu uhrádzaný SND v pravidelných mesačných splátkach a je určený na kalendárny rok, nie na umeleckú sezónu. "Je vecou SND ako si tieto peniaze rozdelí medzi jednotlivé umelecké, technické a prevádzkové zložky.  Rozdelenie rozpočtu je tak vecou vedenia SND a za prerozdelenie zodpovedá generálny riaditeľ p. Kováč  ako štatutár," uviedlo vo vyhlásení. 

Ministerstvo vo vyhlásení pokračovalo výpočtom opráv, na ktoré divadlu prispelo. "MK SR v júni poskytlo SND mimo rozpočtu financie na opravu výťahu v umelecko-dekoračných dielňach,  na baletizol pre Balet SND,  tiež na dofinancovanie inscenácií Kubo a Hriech a aj opernej inscenácie Aida," pričom ministerstvo vyčlenilo mimo schváleného rozpočtu aj finančné prostriedky,  z ktorých má SND vrátiť divákom peniaze za neodohrané predstavenia počas pandémie a tiež ďalšie financie na úhradu všetkých faktúr, ktoré SND malo k 31. augustu. "Tieto finančné prostriedky budú poukázané na účet SND v najbližších dňoch, najneskôr do konca septembra," uviedol tlačový odbor s tým, že ministerka Milanová sa zamestnancom divadla zaručila, že vyvinie maximálne úsilie v rokovaniach s ministerstvom financií SR, aby sa 10- percentné znižovanie nevzťahovalo na umelecké profesie.

Na snímke generálny riaditeľ SND Peter Kováč počas tlačovej konferencie vedenia Slovenského národného divadla v Bratislave 10. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Vedeni divadla sa viny nezbavuje

Poverený generálny riaditeľ si chybu priznal. "Financie na valorizáciu som mal prisľúbenú ešte od bývalej vlády. Bohužiaľ išlo o ústny prísľub nielen zo strany ministerky, ale aj generálneho tajomníka," uviedol pre našu redakciu. To, že by na ministerstvo neprišli s reálnymi návrhmi šetrenia, však rezolútne odmietol. "V Činohre SND sme začali v rámci konsolidácie škrtať hosťujúcich umelcov," uviedol poverený generálny riaditeľ.

Medzi hercov, ktorých sa táto zmena dotkla, patrí aj Vladimír Kobielsky, ktorý sa rozhodol aktívne zapojiť do boja o záchranu kultúry. "Pred pár dňami mi zavolali, že moju postavu preobsadzujú niekým z interného stavu. Je to rozumné v rámci konsolidácie finančných nákladov pri dnešnej situácii. SND stále považujem za inštitúciu, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť a všetci zamestnanci majú moju úctu a obdiv, že dokážu pracovať v takých podmienkach," uviedol Kobielsky pre pluska.sk. 

Vladimír Kobielsky
Zdroj: Instagram

Vedenie baletu šetrenie vníma inak

Pritom sa však v divadle deje aj to, že napriek hroziacemu prepúšťaniu sa na pracovných portáloch objavili ponuky z Baletu SND, ktorý hľadá nielen nového sólistu, ale aj demisólistu. Zároveň podľa informácií, ktorú nám Peter Kováč potvrdil, je v súčasnosti v súbore niekoľko tanečníc, ktoré sa vrátili z materskej dovolenky, ale do práce pravidelne nechodia. Pritom má ísť o dohodu s riaditeľom súboru Jozefom Dolinským ml.

Peter Kováč nám informáciu potvrdil ako pravdivú s tým, že sa situáciou bude ďalej zaoberať. "Riaditeľ Baletu SND skutočnosť, že ide o dohodu potvrdil, nakoľko ide o zahraničné páry, ktoré deti nemajú s kým nechať. Nevedel som, že ide o dlhodobý problém a situáciu nechám prešetriť," uzavrel pre náš denník. 

Druhá vlna, posledná rana?

Sprísňujúce sa opatrenia, o ktorých včera rozhodlo krízový štáb, ale aj núdzový stav, situácii v kultúre nepomôžu. Poverený generálny riaditeľ Peter Kováč sa už pred pár dňami vyjadril, že mu nezostáva nič iné, len čakať. Pritom však priznal, že pri 100 ľuďoch v interiéri a 200 v exteriéri by bolo Slovenské národné divadlo schopné hrať len v Štúdiu a Modrom salóne Činohry SND.  Divadlo podľa neho bude musieť zrušiť nielen predstavenia v Sále Činohry, ktorá má kapacitu okolo 600 miest, ale aj predstavenie Baletu a Opery SND, ktoré sa konajú v sále s kapacitou až 900 miest.  

Aktuálne divadlo informovalo, že ruší predaj vstupeniek s tým, že vstupné na zrušené predstavenia vráti. "Nemôžeme tvrdiť, že by boli rozhodnutia pre nás neočakávané. Osobne ma mrzí, že podľa všetkého budú od 1. októbra zakázané všetky kultúrne podujatia, vzhľadom na skutočnosť,
že doteraz nemáme potvrdený jediný prípad nákazy počas predstavenia či koncertu. Zatiaľ
sa však nezatvárajú fitnescentrá, plavárne a väčšina škôl, v ktorých je nebezpečenstvo nákazy porovnateľné, ak nie väčšie. Pevne verím, že to pre nás neznamená koniec sezóny a že epidemiologickú situáciu sa podarí v najbližších týždňoch či mesiacoch opäť dostať pod kontrolu. Sme však pripravení prejsť znovu do online priestoru, ak nám to rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva SR a prípadné zavedenie núdzového stavu umožnia," povedal Peter Kováč, poverený generálny riaditeľ SND.

Situácia je pritom aktuálne taká, že bez predstavení interpretom  chýba pohyblivá zložka, ktorá tvorí obrovskú časť ich mesačného príjmu. Už dnes sú podľa vyjadrení mnohých umeleckých pracovníkov divadla v situácii, že po zaplatení účtov im nezostávajú financie ani na jedlo.