Už niekoľko týždňov sa v parlamente nehovorí o ničom inom ako o rokovacom poriadku. Na schôdzu ho predložil šéf národniarov Andrej Danko. Opoziční poslanci s novými pravidlami nesúhlasia, čo mu dali patrične najavo. Košický učiteľ Oto Žarnay sa na túto tému riadne rozrečnil!

Andrej Danko chce parlament bez tričiek, mobilov aj dlhých kecov. Ako je to inde?

Koalícia ma problém! Danko chcel vyhodiť Erika Tomáša z kancelárie

“Pár týždňov po mojom nástupe ma oslovil jeden novinár a spýtal sa ma, ako vnímam poslancov, že či mi nepripomínajú žiakov. Vtedy som si uvedomil, že je to vskutku tak. Jedna veľká 150-členná trieda, v ktorej sú bifľoši, ale aj neposedníci s mobilmi v rukách, vykrikujúci narušitelia vyučovacej hodiny, triedni zabávači, notorickí záškoláci, žalujúci nespokojenci, pritakávači, donášači, ale aj veční ignoranti, na ktorých nič neplatí,“ prirovnal Žarnay poslancov k študentom.

Ako ďalej pokračoval, niektoré triedne zlozvyky si politici priniesli do rokovacej sály so sebou. “Slovné útoky, skákanie si do reči, vykrikovanie, telefonovanie počas rokovania, rozprávanie sa v čase, keď iní hovoria, otáčanie sa chrbtom k tým, ktorí stáli za rečníckym pultom a prázdne stoličky počas rokovania. Bolo to pre mňa déjavu v spojitosti s rovnakým správaním študentov, ktoré som zažil počas učiteľskej praxe,“ zaspomínal si Žarnay na školské časy.

S novým rokovacím poriadkom však Žarnay aj tak nesúhlasí. "Predstava slušných, uhladených, ticho sediacich poslancov, ktorí sa budú na seba milo usmievať a tlieskať si, nie je dobrou víziou, kam by sa mal slovenský parlament uberať," uviedol poslanec.

Miroslav Číž z vládnej strany SMER-SD však pre Žarnayovo básnické črevo nemal pochopenie. “Pekná slohová práca, pán poslanec. Len problém je, že sme v druhom čítaní a hovoríme o veľmi vážnej procesnej norme, ktorá sa dotýka parlamentu. Veď sa pozrite na tých 21 prihlásených poslancov, z ktorých 90 percent je vašich. Keď ste teda učiteľ a máte elementárny stav k objektivite, nemohli ste teda aspoň toto zhodnotiť?," nedával si poslanec servítku pred ústa.