Prezident Andrej Kiska ocenil v pondelok v bratislavskej Redute pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky 25 osobností spoločenského a kultúrneho života. Podľa prezidenta si Slovensko práve vďaka oceneným môže pripomenúť, „že aj v najhorších, najsmutnejších časoch našej modernej histórie sa našli hrdinovia s odvahou čeliť zlu, ľudia schopní konať dobro a nezištne pomáhať.“ Zdá sa však, že nie každý tento jeho názor zdieľa. Do hlavy štátu sa za jeho výber pustila dvojica poslancov strany Smer.

„Udeliť štátne vyznamenanie Fedorovi Gálovi na 25.výročie vzniku Slovenskej republiky, to je ako keby mne udelili vyznamenanie na počesť 17. novembra 1989 - ten Kiska si fakt robí zo Slovenska dobrý deň. Veď Gál vznik SR od začiatku zurvalo odmietal a dodnes Slovensko neznáša. To je výsmech a sedlačina najhrubšieho zrna. A Šimečka? Ten, čo Slovákov označil za fašistov? To je snáď ešte väčší škandál ako Kocáb a ten organizátor Pohody, čo dostali rad minulý rok,“ rozčuľoval sa na sociálnej sieti Blaha. Košom sa rozhodol dať aj samotnej slávnostnej ceremónii.

"Priznám sa, že som pôvodne mal byť na dnešnom slávnostnom večeri, ale na poslednú chvíľu som to zrušil - ja Kiskovi nebudem robiť komparz pri takomto symbolickom zneúcťovaní Slovenska,“ odkázal.

V podobnom duchu sa rozčertil aj jeho kolega z parlamentných ľavíc Ján Podmanický. "Ani ja som nemal síl ísť na dnešnú akciu Andreja Kisku (áno, akciu, lebo pán prezident udalosť štátneho významu bohužiaľ degradoval na svoju osobnú akciu),“ myslí si.

„Mne neprekáža až tak, že vyznamenania dostávajú bojovníci proti samostatnému Slovensku (lebo aspoň takto si možno vytvoria k Slovensku pozitívny vzťah), ale nespomenúť si na nikoho z tých stoviek ľudí, čo obetovali životy za našu samostatnosť, je naozaj poľutovaniahodné?“ uviedol Podmanický.

Zoznam vyznamenaných osobností:

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy na rozvoji demokracie a ochranu ľudských práv a slobôd:

- osobnosť Nežnej revolúcie Fedor Gál

- ochranár Mikuláš Huba

- vydavateľ László Szigeti

- žurnalista Martin M. Šimečka

- vysokoškolský pedagóg Alexander Bröstl

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry:

- hudobník Peter Breiner

- herečka Zuzana Kronerová

- hudobný skladateľ Ilja Zeljenka (in memoriam)

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy:

- účastník SNP Otto Šimko

- prekladateľka Marta Ličková

- ochranár Juraj Flamik

- spisovateľka Alta Vášová

Rad Bieleho dvojkríža II. triedy:

- operná speváčka Gabriela Beňačková

- speváčke Marta Kubišá

- kameraman Vladimír Ješina

- bývalý predseda českej vlády Peter Pithart

Pribinov kríž I. triedy:

- fyzik Pavel Povinec

- lekár Myrón Malý

- chemik Robert Mistrík

- speváčka Marika Gombitová

- herec Jozef Kroner (in memoriam)

- spisovateľ Rudolf Sloboda (in memoriam)

Pribinov kríž II. triedy:

- kresťanský aktivista Marián Čaučík

- výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová

- folklorista Ján Lazorík (in memoriam)

Viac sa dočítate tu: