Štvorica smeráčok si vyrazila na služobnú cestu. A nie hocijakú. Vládnym špeciálom za peniaze daňových poplatníkov si to namierili rovno do Petrohradu. Zopár dní pritom nebolo celkom jasné, čo tam vlastne išli robiť, zlé jazyky tvrdia, že jedna zo zúčastnených poslankýň stihla aj priateľské stretnutie.

„Laššáková sa tam mala stretnúť so svojím spolužiakom z vysokej školy,“ prezradil denníku Plus JEDEN DEŇ zdroj z Národnej rady. Na celú záležitosť sme sa chceli opýtať aj priamo Jany Laššákovej, ktorá je zároveň aj šéfkou poslaneckého klubu za Smer.

Celý deň sa však médiám úspešne vyhýbala, nedvíhala telefóny a nakoniec reagovala strohou SMS: „Je to riadna hlúposť.“

Vo štvorici po... Petrohrade

S podpredsedníčkou parlamentu Laššákovou sa do Petrohradu vybrali aj ďalšie tri smeráčky – Darina Gabániová, Anna Vitteková a Ľubica Rošková. Volať mali aj poslankyňu Moniku Gibalovú (KDH), radšej však ostala doma.

„Som v parlamente dosť dlhý čas na to, aby som videla, že moja účasť má možno byť nejakým krovím,“ povedala Gibalová.

Bez vodky a samovaru?

O ceste do Petrohradu informovala cez víkend televízia Markíza. Laššáková nevedela vysvetliť, aký program štvoricu poslankýň čaká. Oficiálne sa k nemu dopátrať nedalo.

Nevedeli o ňom ani na ambasáde v Petrohrade. Podľa vyjadrenia tlačového odboru NR SR bol však viac ako bohatý.

Delegáciu prijali rôzne ruské politické osobnosti, panie poslankyne nezabudli ani položiť kvety na cintoríne na pamiatku obetí leningradskej blokády, stihli otvoriť Dni slovenskej kuchyne v istom hoteli a pozreli si i folklórne vystúpenie slovenského súboru. Štyri dámy tak mali o program na niekoľko dní postarané.

Musel byť aj časovo náročný, pretože sa po chodbách parlamentu šepká, že sa poslankyne stihli kolegom posťažovať, že akosi nemali čas na nákupy suvenírov. K samotnej spanilej jazde sa však štyri zúčastnené dámy príliš pre médiá vyjadrovať nechceli.

Anna Vitteková nezdvíhala telefón, Darina Gabániová nás odkázala na tlačový odbor a Ľubica Rošková tvrdila, že sa na služobke zameriavala na rozvoj školstva a študentov. 

Na lietadlo mali vraj nárok

Štyri poslankyne za Smer boli v Petrohrade od 21. do 23. septembra. Podľa tlačového odboru NR SR bol výjazd dlhodobo plánovaný pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskom a Ruskom a zároveň 15. výročia otvorenia Generálneho konzulátu v Sankt Peterburgu. Dámy leteli vládnym lietadlom JAK 40, na čo mali nárok, navyše pre časový harmonogram nebolo možné využiť komerčné linky. Ministerstvo vnútra doteraz nevyčíslilo, koľko let stál. Malo by to byť menej než suma 44-tisíc eur, ktorá sa v tejto súvislosti spomína.

Kaliňák pozýva na let špeciálom

V reakcii na kauzu minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že by si vládny špeciál občas mohla vyskúšať aj verejnosť, pretože lietadlá sa potrebujú zalietavať a sú málo využité. „Na cvičné lety, keď sú vyslovene lietadlá prázdne, môžeme prizvať nejaké školy, aby si to vyskúšali,“ povedal minister. Čo si o tom myslíte? Chceli by ste si to vyskúšať aj vy? Napíšte nám na adresu www.pluska.sk/special.