"Je tu snaha, aby sa to všetko zabudlo, o tom nepremýšľajte, nepíšte," poznamenal Srholec na margo príbehov ľudí prenasledovaných komunizmom, ktoré na konferencii vo svojich príspevkoch mapovali mladí ľudia.
      

Lenže práve v časoch demokracie, ktorá dáva veľký priestor všetkým ľuďom, "teda aj tým zlým", podľa Srholca treba strážiť spomienky na to, ako sa národ dostal do obdobia neslobody a čo v ňom prežil.

"Predvčerom som pochoval človeka, ktorý bol veľmi múdry a strážil našu legislatívu. A príde niekto a zastrelí ho. Chýba nám, ako náš vlastný príbuzný," podotkol Srholec na margo vraždy prvého predsedu federálneho Ústavného súdu ČSFR Ernesta Valka.
      

Srholec pripomenul, že v rámci projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom hľadajú realitu utrpenia bežných ľudí v totalite práve žiaci a študenti, ktorí ju sami nezažili a preto môžu byť tieto príbehy pre nich poučením.
      

"V rámci tohto projektu ste vy, mladí ľudia, hľadali osobnosti nespravodlivo stíhané počas minulého režimu. Nežná revolúcia sa udiala pred vaším narodením a vy už nepoznáte strach z prekročenia hraníc či z odsúdenia na roky väzenia či nútených prác," vyhlásil predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivan Petranský. Pre ÚPN je táto konferencia súčasťou dlhodobého projektu približovania minulosti súčasným generáciám.

"V tomto roku, kedy si pripomíname 60. výročie likvidácie kláštorov, ste sa zamerali najmä na obete internovaných rehoľníkov a rehoľníčok. Znamenalo to pre vás množstvo vzácnych stretnutí, z ktorých informácie môžete sprostredkovať ďalej," zdôraznil Petranský.
      

"Nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že si Nežnú revolúciu ani nevšimli," poznamenal v príhovore britský veľvyslanec Michael Roberts, ktorý sám roky sledoval osudy komunistických krajín zo slobodnej strany železnej opony. Sú podľa neho aj ľudia, ktorí dodnes tvrdia, že ekonomický život obyčajných ľudí bol za totality lepší. "Nie je to možné. Nie je možné, že život pred rokom 1989 bol lepší ako sloboda, ktorú žijeme teraz," zdôraznil s poukázaním na užitočnosť akcií, ktoré pripomínajú skutočnú realitu života v neslobode.
      

Konferenciu organizuje Ústav pamäti národa spolu s KPVS, záštitu nad ňou prevzal bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. "Akcia je venovaná pamäti nenápadných hrdinov, ľudí, ktorí trpeli v čase komunistickej totality. Študenti základných a stredných škôl z celého Slovenska od Sniny až po Bratislavu, dokonca aj z Českej republiky a Ukrajiny prišli na túto konferenciu, aby predstavili príbehy ľudí, ktorí trpeli," povedal na margo konferencie jej gestor z ÚPN František Neupauer. Ide už o druhý ročník tohto podujatia.

Zatiaľ čo v úvodnom roku bol výber tém ľubovoľný, tentoraz bol tematicky zameraný na príbehy rehoľníkov. "Našli ich, napísali ich príbehy, pripravili audio- a videozáznamy a dnes, nie všetci, ale 13 najúspešnejších tímov prednáša svoje práce," dodal. Kompletné informácie o projekte autori zverejňujú aj na stránke www.november'89.eu
      

Najzaujímavejšie príspevky ocení porota v zložení Anna Záborská, europoslankyňa za KDH, exposlanec František Mikloško a František Neupauer. Ceny pre víťazov poskytli sponzori akcie, ale aj KPVS a europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan.

"Bude to veľmi ťažké, každé vystúpenie bolo trošku iné, aj keď ich spájala téma boja proti komunizmu a obhajoba viery. Ale porota sa vždy musí nakoniec rozhodnúť," uviedla pre TASR Záborská. "Možno najdôležitejšie, čo tu vidím, je spôsob, aký autori projektu našli, aby mladým priblížili obdobie komunizmu. Sťažujeme sa, že mladí o tomto období veľa nevedia, že sa oň nezaujímajú a teraz si informácie našli sami. Postupne tým, že pátrajú po osudoch ľudí, ktorí trpeli, sa im tá doba stáva vlastnou. To je ten najlepší spôsob, ako túto dobu mladým ľuďom priblížiť," uzavrela Záborská.