Kancelária ministerky zasahuje

Nedá sa však povedať, že by sa ministerka a jej kancelária o Lúčnicu nezaujímali. Laššáková sa rozhodla zmluvu súčasnému vedeniu nepredĺžiť, a to napriek tomu, že papierovo je Lúčnica v poriadku a bez zásahov udržiava umelecký odkaz Štefana Nosáľa. Generálnym riaditeľom súboru je ešte zatiaľ Marián Turner, hoci jeho budúcnosť je od novembra minulého roka neistá.

V historickej budove Slovenskeho narodneho divadla sa 28.7.2017 konala rozlucka so zosnulym choreografom a riaditelom suboru Lucnica Stefanom Nosalom. Na snimke Marian Turner.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Výberové konanie na jej nového generálneho riaditeľa vypísalo ministerstvo kultúry ešte 19. novembra 2019 a výsledky by mali byť známe 4. februára.  Nároky na nového riaditeľa Lúčnice sú podľa našich informácií nastavené tak, že by ich zvládla splniť väčšina vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

S pani ministerkou sme sa snažili spojiť aj otvoreným listom, ale dodnes nás neprijala. Zmena vedenia Lúčnice prebieha zdanlivo podľa zákona, ale celé je to fraška. Ďurovčík žiadal ešte v decembri 2018 o dotáciu 300-tisíc eur pre Slovenské divadlo tanca, a to priamo u premiéra,“ vyjadril sa Emil Bartko z nadácie Lúčnica.   

Ján Durovčík a Július Jackulia foto: Michal Smrčok
Zdroj: Michal Smrtanislavala

Horúci adepti

Obálky s nominantmi sa podľa našich zdrojov mali otvárať už 9. januára 2020 a vyhlásenie výsledkov by malo prebiehať okolo 4. februára. Uchádzačov je spolu s Mariánom Turnerom osem. Nechýba medzi nimi zakladateľka a organizártorka projektu Miss Folklór a bývalá riaditeľka tlačového odboru ministerstva kultúry Barbora Palovičová, ktorú zviditeľnilo video, kde odpovedá na otázku redaktorky Tv Markíza Martiny Törökovej, či môže ministerstvo pokutovať politické strany za bilbordy v cudzom jazyku. Zaujímavým menom je aj Peter Mužic z Xlinesbus, čo je spoločnosť, ktorá je exkluzívnym prepravcom Lúčnice, ale aj bývalý námestník SĽUK-u Jaroslav Gižický. 

Nová hovorkyňa roka: Sústredená Barbora Palovičová pobavila mrakizácku reportérku, ktorá jej kládla otázky.
Zdroj: Archív

Najzaujímavejším spomedzi všetkých je Július Jackuliak. Práve tento muž je dlhoročným biznis partnerom Jána Ďurovčíka. Spája ich hneď niekoľko firiem a prevádzkovali spolu divadlo Tower Stage, ktoré v súčasnosti podľa Finstatu dlží na daniach 540 eur.

Jackuliak má zároveň sieť firiem pod brandom Feeling a aj tie sú poprepájané s firmami Jána Ďurovčíka. Kandidátov nám potvrdil súčasný generálny riaditeľ Marián Turner, ktorý sa rozhodol uchádzať o vedúci post  znova. „Myslím si, že ma môžete citovať. O ich kandidatúre som sa dozvedel priamo od nich,“ vyjadril sa nášmu denníku.

„Hneď, ako som videl, že jedným z kandidátov je Július Jackuliak, navrhol som, že odstúpim. Vedúci komisie sa vyjadril, že v prípade Jackuliaka nebudem hlasovať. Je to bežná prax,“ komentoval okolnosti Ďurovčík. Situácia sa však mala vyvíjať trocha inak. Ján Ďurovčík sa mal podľa informácií od dôveryhodného zdroja správať veľmi arogantne a jeho pôsobenie v komisii nebolo príjemným zážitkom. Choreograf vraj nevedel pochopiť, že pri otváraní obálok s uchádzačmi sa okamžite nehlasuje a pointou je vyhodnocovanie odovzdaných materiálov.

Paparazzi Ján Durovčík a Július Jackuliak v budove J&T Tower 115 Pribinova 25 Bratislava;foto: Michal Smrčok
Zdroj: Michal Smrtanislavala

Pozoruhodná výberová komisia

Prítomnosť Jána Ďurovčíka v komisii nám potvrdilo niekoľko zdrojov, rovnako ako skutočnosť, že aj ďalšie dve mená v komisii sa spájajú so SĽUK-om. Okrem riaditeľa Juraja Hamara je to napríklad aj Vladimír Kyseľ. SĽUK tak spolu s Ďurovčíkom v komisii zastupujú tri mená. Lúčnicu zastupujú dve, pričom jeden z členov je jej umelecký vedúci Mikuláš Sivý.

Najväčším prekvapením je to, že členom komisie je aj Kamil Peteraj ml., ktorý generálnym tajomníkom služobného úradu. V kuloároch sa hovorí, že ministerstvo kultúry v skutočnosti nevedie ministerka, ale práve Peteraj. Potvrdzovalo by to fakt, že na všetkých zverejnených zmluvách k témam, ktorých sme sa dotkli v tomto a predchádzajúcom článku, figuruje jeho meno s poznámkou v zastúpení. Meno ministerky ani na jednej.

Politika: Kamil Peteraj ml.
Zdroj: Matej Kalina

Prítomnosť Jackuliaka má byť podľa našich zdrojov, ktoré s ohľadom na citlivosť témy nebudeme menovať, len krytím pre bývalého lúčničiara Erika Černého. Hoci to v danom momente môžeme považovať za klebetu, pravdou je, že Erik Černý sa o post generálneho riaditeľa Lúčnice uchádza. Ján Ďurovčík toto prepojenie poprel a Erika Černého vraj nepozná. 

Ľubica Laššáková je druhou osobou, ktorú mal na kandidátke vyžadovať súčasný premiér Peter Pellegrini. Obaja sú z Banskej Bystrice a pani ministerku vraj spája blízke priateľstvo s jeho rodičmi. O potvrdenie alebo vyvrátenie tejto informácie sme požiadali Patríciu Macíkovú, hovorkyňu premiéra. „Táto otázka je úplne irelevantná, pani Laššáková je ministerka kultúry a krajská predsedníčka strany Smer-SD. Pokiaľ vás zaujímajú osobné vzťahy, pýtajte sa ministerky a nie mňa,“ odpovedala nášmu denníku.

Mohlo by vás zaujímať: