Medzi rizikové krajiny patrí Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong či Seychely. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

"Cieľom identifikácie osôb je ich následná domáca karanténa, sekvenovanie vzoriek, čím sa zamedzí prípadnému ďalšiemu šíreniu vírusu," priblížila Eliášová.

O ďalších krokoch bude podľa nej rezort zdravotníctva, prípadne ÚVZ SR informovať v blízkej dobe. Ubezpečila však, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) spolu s odborníkmi situáciu veľmi pozorne sleduje. "Je v intenzívnom kontakte s hlavným hygienikom, rovnako tak aj so svojimi kolegami z vládneho kabinetu," doplnila Eliášová.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok (26. 11.) označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1.1.529, za "variant vyvolávajúci znepokojenie".

Nie je vylúčené, že môže byť infekčnejší ako v súčasnosti globálne rozšírený variant delta. WHO spresnila, že prvá známa vzorka potvrdzujúca infekciu variantom omikron, bola odobratá 9. novembra v Juhoafrickej republike.

Prípady nákazy týmto variantom už objavili v okrem Juhoafrickej republiky napríklad aj v Botswane, Hongkongu či Izraeli. Z Európy hlásilo prvý prípad v piatok Belgicko.

V sobotu oznámilo dva "pravdepodobné" prípady aj Česko a prvý predpokladaný prípad hlásilo aj Nemecko. V oboch krajinách však tieto podozrenia  musia ešte potvrdiť testy. Dva prípady zaznamenali aj v Británii.