Slovenská republika je pripravená prijať niekoľko sto migrantov, ak by potrebovali ochranu. V piatok to po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR k situácii na Ukrajine vyhlásil premiér Robert Fico.

Predseda vlády informoval, že sme zatiaľ nezaznamenali pre nepokoje na Ukrajine žiadny väčší počet ľudí v blízkosti našich hraníc ani vyšší počet žiadostí o víza na Slovensko ako obvykle. Slovensko je tiež pripravené poskytnúť našim susedom zdravotnícku pomoc.

Zdravotnícka pomoc

"Rovnako sme dnes poverili na Bezpečnostnej rade podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka, aby oficiálne ponúkol Ukrajine zdravotnícku pomoc na území Slovenska, pokiaľ bude mať ukrajinská strana záujem o ošetrenie niektorých ľudí, ktorí boli zranení," povedal v piatok premiér s tým, že medzi prichádzajúcimi zranenými nebudeme robiť rozdiely v tom, z ktorého tábora pochádzajú.

Minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní Bezpečnostnej rady SR vyhlásil, že na slovenských hraniciach je pokoj a predpokladá, že situácia sa takto bude vyvíjať i ďalej.

"Napriek tomu sme pripravili plán, ktorý štandardne máme k dispozícii, ako sme schopní v prípade nejakej vlny utečencov túto situáciu zvládnuť. Len v našich zariadeniach, ktoré sú pripravené okamžite, sa bavíme zhruba o tisícke utečencov, ktorých môžeme prijať," uviedol Kaliňák.

Desaťtisíc utečencov

Ak to však bude potrebné, toto číslo možno zvýšiť až na desaťtisíc. "A v prípade zásadnej humanitárnej krízy už aj v spolupráci s ďalšími krajinami je Slovensko schopné tieto čísla zásadným spôsobom prekračovať," dodal minister vnútra.

Premiér zároveň poukázal na to, že o Ukrajine máme málo informácií v porovnaní s ostatnými našimi susedmi. "Je to zvláštne, napriek tomu, že Ukrajina je náš sused, máme s ním takmer sto kilometrov hraníc, ako politik musím povedať, že sa nám nikdy nepodarilo nadviazať normálne politické vzťahy," uviedol.

Nepoznáme svojho suseda

"Ťažko sa vieme orientovať v zákulisí toho, čo sa dnes deje na ukrajinskej scéne, lebo nemáme toľko informácií ako v prípade ostatných susedských krajín," doplnil predseda vlády. Fico sa prerušenia dodávok strategických surovín pre nepokoje na Ukrajine neobáva.

"Nikto neavizoval, že by prepravný systém pre plyn a pre ropu mal mať nejaké ťažkosti z dôvodu udalostí, ktoré sú dnes na Kyjeve," dodal.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák informoval, že Slovákov, ktorí sú na Ukrajine, je na internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí zaregistrovaných 11.

"Vyhodnocujeme situáciu aj z hľadiska bezpečnosti našich občanov, aj z hľadiska bezpečnosti našich zamestnancov tak na veľvyslanectve v Kyjeve, ako aj na generálnom konzuláte v Užhorode. Prijali sme potrebné opatrenia a krízový štáb u mňa na ministerstve zasadá prakticky nepretržite," dodal šéf slovenskej diplomacie.

Kaliňák: Na utečencov sme pripravení

Situácia na slovensko-ukrajinskej hranici je pokojná, Ministerstvo vnútra SR nezaznamenalo žiaden incident v súvislosti s nepokojmi na Ukrajine. Informoval o tom minister vnútra Robert Kaliňák po kontrole východnej hranice SR a návšteve ukrajinského Užhorodu.

„Z nášho pohľadu je na hraniciach pokoj, žiadny bezpečnostný incident sme nezaznamenali, tie dva, ktoré boli, sa netýkali Ukrajiny, ale klasickej nelegálne migrácie zo stredoázijských krajín. Premávka na hranici je plynulá, veľmi mierna. V samotnom Užhorode beží štandardný život,“ povedal Kaliňák pre novinárov na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

Slovensko je podľa neho pripravené aj na krízové scenáre vývoja na Ukrajine vrátane prílevu utečencov. K dispozícii sú na to určené zariadenia v Humennom a Sečovciach. „My sme na okamžitú pomoc pripravili zhruba 1000 miest aj so stravovaním. Samozrejme, provizórne veci máme na jednotlivých oddeleniach hraničnej kontroly, ako vo Vyšnom Nemeckom, tak aj po dĺžke celej hranice. Nepredpokladáme však, že by takáto vlna mohla ísť cez zelenú hranicu, pretože to je mimoriadne fyzicky náročné,“ povedal.

Pri prípadnom zhoršovaní situácie budú podľa ministra pripravené ďalšie tisícky miest pre utečencov.

„Keby nastala doslova humanitárna kríza, čo by muselo znamenať už naozaj občiansku vojnu, tak hovoríme o ďalších tisíckach až desiatkach tisíc miest, ktoré sme schopní na východnom Slovensku zabezpečiť v rámci krízových plánov,“ povedal minister.