VIAC FOTO nájdete TU!

Vláda a lekárski odborári sa dohodli. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) po sobotňajšom rokovaní na Úrade vlády SR. Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili aj otázku platov lekárov. Zdravotníkom majú vyplatiť aj stabilizačné príspevky.

Vláda a lekárski odborári sa dohodli.
Zdroj: Úrad vlády SR

Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekárov 1,5-násobok. Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobok z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas tlačovej konferencie po skončení rokovania vlády so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ), po ktorom dospeli k dohode 26. novembra 2022 v Bratislave.
Zdroj: Pavol Zachar

 "Naďalej zostáva v platnosti stabilizačný príspevok pre všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov," zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vyplatený by im mal byť podľa jeho slov do konca decembra. Týka sa zdravotníkov, ktorí podpíšu dohodu a zároveň budú mať 1. decembra tohto roku platný pracovný pomer v nemocnici. Je vo výške 5000 eur. Lengvarský dodal, že rezort tiež bude v najbližších dňoch pracovať na príprave pracovných zmlúv pre lekárov.

Vláda vyriešila s lekárskymi odborármi platy a dohodli sa.
Zdroj: Pavol Zachar

Šéf LOZ Peter Visolajský prosí poslancov parlamentu, aby legislatívne zmeny podporili, vyzval ich tiež, aby zodpovedne pristúpili k hlasovaniu o schvaľovaní rozpočtu. Na margo rušenia plánovaných zákrokov od 1. decembra v niektorých nemocniciach ubezpečil, že lekári spravia všetko pre to, aby pacienti dostali termíny tak, ako boli sľúbené. Zároveň vyzval medikov aj lekárov v zahraničí na návrat na Slovensko. "Radi vás privítame ako nových kolegov, spravili sme všetko preto, aby sme pre vás vytvorili lepšie podmienky," povedal.

Vláda vyriešila s lekárskymi odborármi platy a dohodli sa.
Zdroj: Pavol Zachar

Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny s Lekárskym odborovým združením na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Na sobotnej tlačovej konferencii o tom informoval šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Rokovanie s lekárskymi odborármi na Úrade vlády.
Zdroj: Pavol Zachar

Heger zverejnil na sociálnej sieti video, kde sa vyjadril k dohode: "Pri rokovaniach som myslel na všetky deti, tehotné ženy ale aj na onkologických pacientov, ktorým by sa po štvrtku nedostalo zdravotnej starostlivosti. To, ako premiér, som však nemohol dopustiť," poznamenal s tým, že vláda ustúpila pri požiadavke Lekárskeho odborového združenia, ktorá si vyžiada 40 miliónov eur.

Vyše 2100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb.
Zdroj: Pavol Zachar

Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Mohlo by vás zaujímať: