Správa amerického veľvyslanectva, ktorá unikla vďaka serveru Wikileaks Slovensko, chváli druhú Dzurindovu vládu za nesporné úspechy v oblasti transformovania slovenskej ekonomiky, ale na druhej strane vyjadruje podozrenie z nekalých praktík v našom parlamente.

Najskôr chvála, potom podozrenia

V správe sa okrem iného hovorí: "Politický tím ministra financií Ivana Mikloša a premiéra Mikuláša Dzurindu uspel v transformácii slovenského politického a ekonomické bohatstva v krátkom čase. Mikloš získal uznanie za jeho politiku rovnej dane a takisto robil niekoľko rokov reformy, ktoré otočili Slovensko k hospodárskemu úspechu."

O korupcii v parlamente sa podľa informácií Wikileaks mal vyjadriť poradca vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Hrušovského.

"Poradca predsedu parlamentu Pavla Hrušovského povedal, že SDKÚ ´presviedčalo´ nezávislých poslancov, aby hlasovali za ich legislatívne návrhy odpustením daňových dlhov rodinných príslušníkov tvrdiac, že po návšteve Ministerstva financií bude ich hlas zaistený," píše Wikileaks.

Ivan Mikloš však tieto tvrdenia popiera. "Je to absolútny nezmysel. Nikdy v živote som neponúkal poslancom zmazanie daňových dlhov ich rodinných príslušníkov a nikto to odo mňa ani nežiadal," povedal pre Pluska.sk politik.

"Mimochodom, práve v čase druhej Dzurindovej vlády, keď som bol ministrom financií sa zrušila možnosť poskytovania daňových úľav s účinnosťou od 1. 1. 2004. Takže, nielen že som nikdy nič také nesľuboval, ale navrhol som zmenu zákona, ktorá takéto niečo znemožnila," pripomenul.

Mikloš ako nástupca Dzurindu

V depeši amerického veľvyslanectva sa tiež hovorí o Miklošovi, ako o nádejnom nástupcovi po Mikulášovi Dzurindovi na predsedníckej stoličke SDKÚ.

"Vzhľadom k tomuto úspechu sa Mikloš javí, ako pravdepodobný nástupca Dzurindu. Oravec a Švejna povedali, že je “99-percentná pravdepodobnosť”, že to tak nakoniec bude, ale nie v blízkej budúcnosti. Sme trochu konzervatívni – Mikloš má byť minister financií a pravdepodobne chce riadiť ďalšie reformy v budúcnosti," stojí takisto v dokumente.

Dzurinda sa však svojho postu nechcel vzdať: "Dôležitejšie je, že Dzurinda nechce ustúpiť. Oravec povedal, že premiér si užíva hru politiky a rozhodne sa bude usilovať o tretie obdobie."

Na informáciu upozornila stránka topky.sk.