Podobný ošiaľ v minulosti vyvolali filmy 101 dalmatíncov či Beethoven. Podľa odborníkov sa teraz opäť rútime do „skvelých čias“. Občianske združenie Trenčianske Labky upozorňuje na novú psičkársku mániu. „Tak ako časom vymizli z obľúbenosti dalmatínci z filmu, jack russellovia a yorkovia, ktorí sú teraz kade-tade na dvoroch, balkónoch - hryzú, zúria a štekajú ako každý nevychovaný teriér v rukách totálneho laika, to isté čaká aj toto nové ,filmové’ plemeno,“ varujú na sociálnej sieti.

Potvrdzuje to aj skúsený kynológ Miloš Butyka „Ľudia už hľadajú inzeráty, vyvolávajú mi, kde majú tohto psíka zohnať a robia sa naňho poradovníky, ale, bohužiaľ, je to len rozprávka či krásny film.“ Akita inu totiž nie je rasa, s ktorou si poradí bežný človek, ale aj osvedčený chovateľ bude mať pred ním rešpekt.

Ide o veľmi svojrázny druh spoločníka. „Nie je to bežný psík pre Európu. Nie každý mu rozumie a nie každý ho zvládne,“ vysvetľuje skúsený odborník. S týmto plemenom to bude oveľa zložitejšie ako napríklad s nemeckým ovčiakom, ktorý dokáže počúvať každého.

„On si v podstate svojho pána vyberá a musíte si ho získať. Má špecifickú povahu rovnako ako Japonci. Akita inu je čisto japonský pes, vyšľachtili si ho sami pre seba, na svoj obraz. Tak ako nerozumieme japonskému humoru či japonskej kultúre, nebudeme rozumieť ani tomu psovi,“ vystríha Butyka.

Samozrejme, vychovávať toto nádherné zviera nie je nemožné, ale chce to veľa lásky a času. „Tento pes je samostatný, slobodne mysliaci a veľmi ťažko si ho získate všelijakými lacnými trikmi. Piškótky naňho neplatia,“ vysvetľuje Butyka a dodáva: „Musíte ho naozaj chcieť a mať ho radi. Bude robiť len to, čo on uzná za vhodné alebo k čomu ho majiteľ nie donúti, ale presvedčí, aby to spravil.“

Ide o sebavedomé a tvrdohlavé zviera, s ktorým mali čo robiť skúsení chovatelia aj pri nakrúcaní. Dokonca aj Hačikó z filmu nebol len jeden, ale bolo ich hneď niekoľko. Cvičitelia ich totiž nevedeli vychovať na všetko a nechceli riskovať scény, kde by nemali psa pod kontrolou.

„Samotný Richard Gere opisoval, že jeho prvé stretnutie s týmito psami bolo skôr o strachu a upozorňovali ho, aby s nimi na začiatku ani neudržiaval očný kontakt…“ zdôrazňuje združenie Trenčianske Labky.

Všetky tieto psie ošiale sa skončili katastrofou a bude to tak aj teraz, myslí si Butyka. „Všetci vo filme videli, že je to verný psík, ale bacha! Sú verné len pre jedného. Nie je to pes verný pre celú rodinu, ktorý bude všetkých milovať. Na tohto psa musíte mať veľmi veľa času, inak bude samostatný.“ Ak si takéto plemeno zaobstarajú laici, ktorí o ňom nič nevedia, nebudú ho vedieť zvládnuť.

„Pri zlej výchove, nevýcviku a zlom zaobchádzaní môže byť aj agresívny. Takýto pes potom môže skončiť v útulku alebo ho dajú utratiť,“ dodáva odborník na psy. Preto by ste si mali chvíľkový rozmar dvakrát premyslieť predtým, než ohrozíte seba, svoju rodinu či nevinné zviera.

Plemeno Akita inu

• Pochádza z Japonska, z prefektúry Akita na ostrove Honšú. Meno znamená Pes z Akity. • V minulosti sa využíval ako lovecký pes, ale aj na psie zápasy. • Teraz sa chová ako spoločenský pes, ale v Japonsku ho využíva aj polícia a armáda. • Je pomerne veľký, výška môže byť 67 cm a hmotnosť 30 – 50 kg. • Farba je biela a červenohnedá. • Akita inu sa dá vycvičiť, nie je to však pes pre každého. • Jeho zlozvykmi sú tvrdohlavosť a niekedy aj agresivita voči iným psom. • Fyzické trestanie nepomáha, pes je potom ešte tvrdohlavejší.