K vražde novinára a jeho snúbenice došlo vlani vo februári, potom na jeseň zatkli Tomáša Szabóa. Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. Od marca tohto roka má na krku obvinenie aj Marian Kočner. Ako vnímajú pozostalí po Jánovi Kuciakovi († 27) a Martine Kušnírovej († 27) vyšetrovanie? Sú spokojní?

Myslím si, že áno. Nedávno sme spolu boli. Vyšli nejaké nové informácie zo spisu, ktoré sme boli prebrať. Napriek tragédii ktorá sa udiala, vnímajú vyšetrovanie s dôverou. Aj tím samotný, jeho vedenie, ale myslím si, že aj dozorujúcich prokurátorov.

Je už polícia „čistá“? bez vplyvu ľudí Tibora Gašpara (bývalý policajný prezident, pozn. red.) a iných?

Boli tam, samozrejme, v minulosti také úniky informácií, ktoré mohli mať za následok marenie trestného stíhania. Napríklad keď sa Norbert Bödör dozvedel o tom, že má byť zadržaný. Tie úniky nemali byť z iného prostredia ako z práve z prostredia Policajného zboru. Z tohto uhla pohľadu mohli viaceré veci zmariť a možno aj zmarili.

Zlepšila sa už situácia?

Neviem v súčasnosti posúdiť, či je už situácia taká, že by úniky k osobám, ktoré sú podozrivé, neboli žiadne. Ako viete, Peter Tóth vypovedal o tom, že Marian Kočner mal od Norberta Bödöra (jeho otec Miroslav je švagrom Tibora Gašpara, pozn. red.) informácie o vyšetrovaní vraždy. Ja som to vnímal na hranici absurdnosti. Keď niektoré osoby vytvárali legendy, že veci zo spisu vynášajú advokáti poškodených. V spise sú záznamy o tom, aké dôkazy boli sprístupnené buď obhajcom, alebo advokátom poškodených. Ale skutočnosť bola taká, že práve z Policajného zboru informácie v minulosti unikali a dokonca aj podozrivému v tom čase, teraz obvinenému Marianovi Kočnerovi.

Nemohlo to, naopak, pomôcť? Napríklad, že sa niektorí podozriví začnú správať hystericky?

To neviem posúdiť. Vznikne verejný tlak. Pokiaľ mám informáciu, tak celá komunikácia Kočnera ešte ani analyzovaná nie je. Zatiaľ sa analyzujú len tie osoby, ktoré sú v jednotlivých prípadoch. Ale tam tej komunikácie bude k množstvu vecí aj s prokurátormi, aj so sudcami, aj s politikmi. Preto hovorím, že sa ešte asi veľa špiny vyplaví.