Ďalší zo signatárov výzvy, štátny tajomník ministerstva hospodárstva, Ján Oravec vidí cestu v „zapínaní“ ekonomiky. „A to všade, kde je to možné. Samozrejme, pri dodržiavaní prísnych hygienických pravidiel. Zároveň sa musíme snažiť pomôcť čo najväčšiemu počtu firiem prečkať obdobie bez tržieb,“ uviedol. Exkluzívne pre náš denník aj vysvetlil, prečo sa rozhodol pridať k výzve, napriek tomu, že sám je členom vlády. "Nehľadajte za tým nijakú senzáciu. Neobjavili ste nijakého disidenta, ktorý by bol vo vnútornej opozícii voči vláde. Len som si dovolil dopustiť sa názoru, resp. súhlasiť s názormi renomovaných slovenských ekonómov, že keď vlády iných krajín ohlasujú masívne balíky na záchranu ich ekonomík, musíme s väčšou rozhodnosťou aj my urobiť to isté," prezradil. Je však v tejto dobe skutočne vhodné tak tlačiť na urýchlené naštartovanie ekonomiky? "Vlády všetkých krajín, postihnutých pandémiou, vrátane našej, budú neustále konfrontované s výberom medzi zlou možnosťou a ešte horšou. Nemáme pri tom na výber, ako by vyplývalo z Vašej otázky, medzi ekonomickými stratami a stratami na ľudských životoch. Záchrana ľudských životov má nepochybne prioritu. Rovnako prioritu by však mala mať aj snaha zabrániť smrti ekonomiky, o čo sa snažíme my na ministerstve hospodárstva v spolupráci najmä s ministerstvom práce a financií. Totálny kolaps ekonomiky v dôsledku jej úplného vypnutia by totiž mal nielen nedozierne ekonomické, ale aj sociálne náklady v podobe obrovskej nezamestanosti a všetkých negatívnych javov, ktoré s ňou súvisia," dodal.

Ján Oravec je tiež signatárom výzvy a to napriek tomu, že je členom vlády ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva.
Ján Oravec je tiež signatárom výzvy a to napriek tomu, že je členom vlády ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva.
Zdroj: Jakub Kotian


Spomínaní odborníci však nie sú jediní, ktorí sa prikláňajú k názoru, že ekonomiku treba naštartovať čo najskôr a omnoho intenzívnejšie. Ďalším z nich je aj Juraj Karpiš, ekonóm INESS. „Zavrieme na pár týždňov oči a ľudí do domáceho väzenia. Potom ich otvoríme a vírus bude preč? Tak to nefunguje. Rituálna ekonomická samovražda bez želaného efektu. Stačí jeden nakazený prebehlík od susedov a sme opäť na začiatku. Zavrieme to tu ešte raz? To už aj potravín bude toľko, koľko sa predchádzajúcej vláde podarilo zabezpečiť ochranných zdravotníckych pomôcok či testov,“ odkázal verejnosti odborník, ku ktorému sa prostredníctvom rozhovoru pre hnonline.sk pridal aj bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda. „Vo verejnej debate od prvého dňa absentuje príprava na zvládanie dosahov ekonomickej krízy. Ľudia krachujú už dnes a ja už cítim zúfalstvo najmä na strane tých najmenších. Je to cestovný ruch, reštaurácie, malí a strední podnikatelia, zamestnanci,“uviedol na záver.

RADU, KTORÚ DAL MIKLOŠ VLÁDE SI PREČÍTAJTE V KOMENTÁRI POD PRVOU FOTKOU V GALÉRII.

Prečítajte si tiež: