Cez víkend ste sa stali novou predsedníčkou hnutia Progresívne Slovensko. Ako momentálne vnímate svoju pozíciu?

- Je to veľmi čerstvé. Myslím na to, čo všetko ma aktuálne čaká pri zabezpečovaní riadneho chodu hnutia. Uvedomujem si svoju zodpovednosť, ako aj fakt, že preberám hnutie v situácii, keď je v štvorročnom mimoparlamentnom exile.

Čo z toho pre vás vyplýva?

- Je nevyhnutné udržať sa na tepe obdobia. Dôležité je aj to, aby sme v očiach verejnosti ostali viditeľní. Treba povzbudiť aj motiváciu členov hnutia, aby videli, že tu stále je čo robiť a hoci sme prešli parlamentným neúspechom, tak hra pre nás ešte neskončila. Je to veľmi náročná situácia.

Nosnou témou vášho víťazstva sa stalo, že líderkou politickej strany je Rómka a žena. Myslíte, že vám to pomôže alebo uškodí?

- Skôr ide o to, že ak budeme stále hovoriť, že toto Slováci neprehryznú alebo na toto nemajú a ak budeme politickú ponuku neustále prispôsobovať voličskému dopytu, tak sa to nikdy nezmení. Myslím si, že ak by si progresívna strana nevedela do čela zvoliť ženu a Rómku, tak by to bolo pre časť našich voličov veľkým sklamaním. Najmä, ak si uvedomíme, že PS je hnutie, ktoré nabáda k diverzite, odvahe a upozorňuje na nedostatok žien v politike. Myslím si, že zatvárať dvere zo strachu, by bolo veľmi krátkozraké.

Myslíte si, že Slovensko je rasistická krajina?

- Takto by som to nepovedala a to najmä preto, že môj príbeh toto tvrdenie vyvracia. Mala som pracovné možnosti, mám priateľov, ale aj kolegov v strane z majority. Z tej pochádza aj môj manžel a moje deti sú Rómami len na pol. Zároveň máme dáta, ktoré hovoria, že problém s menšinami a inakosťou sú realita. Myslím si, že môj príbeh, ale aj jeho politický rozmer, dokazuje, že sa to nedá paušalizovať.

Rozhovor s Mgr. Irenou Bihariovou, slovenskou právničkou a političkou, ktorá je v súčasnosti predsedníčkou strany Progresívne Slovensko.
Zdroj: MATEJ KALINA

Predsa len, nemáte strach z vyhrážok a nenávisti?

- Ja som 10 rokov pôsobila v občianskom združení a témach, kde moji najväčší oponenti pochádzali z radov extrémistickej scény. Ako trestnoprávna právnička som sa venovala trestným činom extrémizmu. Myslím si, že ten level vyhrážok a zastrašovania, čo som zažila vtedy, už dúfam nič neprekoná. Hejtom som si prešla skôr, než to bolo cool. Pomer „hejtmailov“, ktoré dostávam teraz, je oveľa menší ako v minulosti. Do kancelárie združenia Ľudia proti rasizmu nám dokonca hodili Molotovov kokteil. Ja to beriem takto: Ak ma niekto odsúdi len na základe etnicity, ktorú nedokážem zmeniť, tak jeho presviedčanie je pre mňa stratou času a energie. Pretože takáto skupina ma nebude rešpektovať nikdy a nemá zmysel sa nad tým trápiť. Ak niekto nesúhlasí s mojimi názormi, tak s nimi nemám problém diskutovať a rešpektovať, že so mnou niekto nesúhlasí.

Pre politikov, ale aj političky, sú Achillovou pätou práve deti. Vy máte dve. Nebojíte sa o ne?

- Odjakživa som svoje deti zasväcovala do toho, čo robím. Môj syn vedel v piatich rokoch, kto je fašista, a poznal aj základné hrozby, ktoré s tým súvisia. Brala som ich so sebou aj na protesty a syn rozdával odznaky. Uvedomuje si, že máme časť ľudí, ktorá je reprezentovaná politikmi, ktorá má k nám negatívny postoj. Nechcem, aby ho to neskôr prekvapilo, zranilo a aby sa cítil ako dieťa vinný a nehodnotný. Snažím sa ho naviesť k tomu, že takéto postoje sú nesprávne a tí ľudia nesprávne rozmýšľajú. Chcem, aby bol pripravený, že aj vďaka asociácii so mnou sa môže stať, že ho niekto bude „hejtiť“ a nadávať mu. Presne vedia, čo mama robí a môj syn je, našťastie, mimoriadne bystrý a zaujíma sa aj o chod štátu.

Takže bude z neho politik?

- Ja ho skôr vediem k tomu, aby bol vedec a zachraňoval ľudí. Aj preto mu vysvetľujem, že musím pracovať, pretože mám nejakú misiu a on rozoznáva tú politickú scénu. Učím ho tomu rozumieť, aj preto, aby chápal, prečo nemám zakaždým čas mu napríklad prečítať rozprávku. Vtedy mu hovorím, že ak chce ľuďom pomôcť ako Marvel, tak musí niektoré veci zvládnuť sám. Často ho beriem so sebou, aby pochopil, že moja práca preňho nie je konkurenciou, ale to, čo robím, robím aj preňho.

Rozhovor s Mgr. Irenou Bihariovou, slovenskou právničkou a političkou, ktorá je v súčasnosti predsedníčkou strany Progresívne Slovensko.
Zdroj: MATEJ KALINA

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane