Podľa experta na bezpečnosť Juraja Zábojníka takýto krok určite pocit bezpečia nezvyšuje. „Ukrajina je krajina, ktorá nám je blízka, ale musíme vychádzať aj z bezpečnostnej situácie, ktorá tam momentálne je,“ upozorňuje.

„Otvorený priestor je v každom prípade rizikový pre každú krajinu. Aj samotný Schengenský priestor je pre Slovenskú republiku rizikový vzhľadom na to, čo sa deje aj v západnej Európe a koľko je teroristických útokov. Keď vidíme, koľko ľudí sa valí do Talianska cez Stredozemné more, a Taliansko je veľmi blízko...To sú všetko obrovské riziká a nie aby sme ich potláčali, ale tak nejako ich ešte otvárame,“ myslí si o zrušení vízovej povinnosti pre Ukrajincov.

Tajomný muž na škatuľke od cigariet: Nebožtíka rieši už aj Brusel!

„Je viac než isté, že osoby, ktoré by sa k nám nedostali za normálnej situácie, sa k nám teraz dostanú. Neprídu len tí, ktorí budú chcieť cestovať za turistikou, obchodom či za spoznávaním našej krajiny, ale otvára to aj možnosti pre organizovaný zločin,“ hovorí.

Vojna v Smere, Blaha útočí na Zalu: Si bruselská kaviarenská ľavica!

Všetko bude podľa neho závisieť od prvých dní a od toho, aký bude záujem zo strany Ukrajincov. „Myslím, že pokiaľ budú spravodajské zložky a bezpečnostné zložky pracovať tak, ako majú, dá sa to veľmi rýchlo vyfiltrovať a vyselektovať, aby sme vedeli, kto je kto v rámci tohto priestoru,“ hovorí.

Anketa

Myslíte si, že zrušenie vízovej povinnosti pre Ukrajinu pre nás predstavuje riziko?

áno, mám z toho strach 92% nie, nevnímam to ako riziko 8%Celkový počet hlasujúcich: 521

Nič však nebude zadarmo. „Povedzme si otvorene, daňových poplatníkov Slovenskej republiky to bude stáť oveľa viac, ako stálo doteraz, lebo pokiaľ budú takéto signály zachytené, čo predpokladám, že aj budú, tak sa bude musieť navýšiť počet policajtov, budú musieť odslúžiť viac hodín, venovať viac aktivít a to nie je zadarmo. To všetko stojí tento štát peniaze,“ varuje.

Čítajte viac