Nástupca Jána Slotu v kresle predsedu SNS Andrej Danko v minulosti sedel v orgánoch podozrivej bezpečnostnej služby z údajného spisu SIS Gorila, informuje spravodajský portál sme.sk.

Podľa ich informácií bol v rokoch 1999 až 2005 v dozornej rade SBS Dynasty podnikateľa Miroslava Gumana.

Kontakt s podsvetím

Tajná služba podľa spisu Gorila dlhodobo sledovala Dynasty pre podozrenie z nelegálnych aktivít a z Gumanovej spolupráce s ľuďmi z podsvetia, pripomína denník.

Danko hovorí, že s Gumanom, ktorý je bývalým príslušníkom SIS, sa spoznal ako vojak základnej služby na ministerstve obrany, kde Guman vtedy pracoval.

"Uvedeného pána som od roku 2005 nevidel. Nemáme žiadne kontakty," tvrdí Danko. V spise Gorila sa píše, že Guman spolupracoval so spojkou ukrajinského podsvetia Martinom Barbiarom.

Okrem toho Dynasty cez svojich ľudí údajne získavala od telekomunikačných firiem informácie o odpočúvaniach.

V životopise si nespomenul

Podľa denníka SME v telefonickom rozhovore Danko viackrát naznačil, že s podozreniami okolo Dynasty nechce byť spájaný. Otázky si napokon vyžiadal e-mailom. Čo hovorí na časť spisu Gorila, ktorá sa týka Dynasty, neodpovedal.

„Nemám žiadne informácie o tejto spoločnosti. Ani o záležitosti, ktorú uvádzate,“ hovorí.

Nový šéf SNS tvrdí, že ako advokát zastupoval zhruba 150 spoločností a Dynasty bola jednou z nich, píše SME.

Právne služby jej poskytoval do roku 2004.

V oficiálnom životopise tieto aktivity nespomína.

Píše len, že právnikom je od roku 1998 a v roku 2003 sa stal advokátom.

Obchodný register Danka eviduje v 24 firmách. Pre SME spomenul, že potom, ako s Gumanom prestal spolupracovať, stretol ho raz náhodou v Národnej rade SR na chodbe.

Paškov známy

S Gumanom sa redakcii SME spojiť nepodarilo. Pre médiá sa nevyjadroval ani v minulosti. Časopis .týždeň v marci 2012 upozornil, že je známym šéfa parlamentu Pavla Pašku zo Smeru.

Paška vtedy potvrdil, že sa poznajú „cez chlapcov z Bratislavy“.

Danko bol aj v ďalšej Gumanovej firme, ktorá v minulosti prevádzkovala už zaniknutú SBS Kontra.

V januári 2005 jej polícia zobrala licenciu. Firma sa postupne premenovala na SBS D&D, potom G&D a od júna 2004 funguje ako Ciridis.

Denník SME píše, že spoločnosť je aktívna v kauze výstavby luxusného golfového areálu vo Veľkom Bieli, kde boli spočiatku Gumanovými spoločníkmi bratia Miroslav a Peter Šatanovci.

Z projektu napokon nič nebolo a Šatanovci sa súdia o 140 miliónov korún, ktoré tam stratili. Prípad vyšetrovala aj polícia pre podozrenie z podvodu a korupcie.

„Trestné stíhanie bolo v júni 2011 zastavené, lebo bolo nepochybné, že skutky sa nestali,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. V čase, keď sa golfový projekt rozbiehal, už Danko v Ciridise nebol.

„S firmou Ciridis ma nespájali žiadne aktivity a už vôbec nie s areálom vo Veľkom Bieli," povedal Danko denníku.