Angela Merkelová dorazila dnes doobeda do Bratislavy. O 11. hodine sa stretla s premiérom Petrom Pellegrinim a odišli spolu rokovať. Premiér privítal kancelárku kyticou kvetov a obaja sa na seba usmievali. 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na pozvanie premiéra SR Petra Pellegriniho zúèastnila na summite krajín Vyšehradskej štvorky. Na úvod svojej návštevy sa Angela Merkelová sa stretla s premiérom Petrom Pellegrinim na Bratislavskom hrade. Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini víta nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Bratislava, 7. februára 2019. FOTO TASR - Michal Svítok
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na pozvanie premiéra SR Petra Pellegriniho zúèastnila na summite krajín Vyšehradskej štvorky. Na úvod svojej návštevy sa Angela Merkelová sa stretla s premiérom Petrom Pellegrinim na Bratislavskom hrade. Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini víta nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Bratislava, 7. februára 2019. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: TASR
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na pozvanie premiéraFOTO TASR - Michal Svítok SR Petra Pellegriniho zúèastnila na summite krajín Vyšehradskej štvorky. Na úvod svojej návštevy sa Angela Merkelová sa stretla s premiérom Petrom Pellegrinim na Bratislavskom hrade. Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini víta nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Bratislava, 7. februára 2019. 
TASR - Michal Svítok
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na pozvanie premiéraFOTO TASR - Michal Svítok SR Petra Pellegriniho zúèastnila na summite krajín Vyšehradskej štvorky. Na úvod svojej návštevy sa Angela Merkelová sa stretla s premiérom Petrom Pellegrinim na Bratislavskom hrade. Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini víta nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Bratislava, 7. februára 2019. TASR - Michal Svítok
Zdroj: TASR

Tlačová konferencia sa uskutočnila o 11:45. Premiér Pellegrini sa poďakoval Merkelovej, že prijala pozvanie do Bratislavy a že sa toto bilaterálne stretnutie mohlo uskutočniť. Pripomenul, že Nemecko je najväčší obchodný partner Slovenska a že sme aj kultúrne blízki. Hovorili o digitálnej agende a Industry 4.0. "Pre Slovensko je kľúčovým záujmom mať dobré vzťahy s Nemeckom a treba intenzívne spolupracovať na integrácii," uzavrel príhovor premiér. 

Nemecká kancelárka rozprávala o spolupráci medzi krajinami V4 a spomenula výrazný podiel automobilového priemyslu. Podľa Merkelovej je hlavný cieľ rozhovorov spolupráca v Európskej únii, ktorej je automobilový priemysel dôležitou súčasťou. "Chcem, aby Slovensko a Nemecko spolupracovali v Európskej únii aj na digitalizácii. Lebo digitalizácia je budúcnosť Európy," povedala kancelárka. Merkelová ocenila aj angažovanosť Slovenska počas predsedníctva OBSE aj v Minskom procese, ktorý rieši ukrajinsko-ruské vzťahy. Dodala, že počas ďalších rokovaní bude s kolegami z V4 hovoriť o Brexite. Verí, že sa stále podarí dosiahnuť politickú dohodu o usporiadanom Brexite. Treba ochrániť vnútornú integritu trhu a nastaviť pravidlá pre Írsko. Merkelová sa s Pellegrinim krátko rozprávala aj o únose vietnamského obchodníka. "Nepochybujem o tom, že Slovensko urobí všetko preto, aby sa tento únos vyšetril,"povedala Merkelová. 

Pellegrini sa snažil na škandál únosu nereagoval. Rozprával však o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. "Chcem všetkých uistiť, že excelentné vyšetrovacie tímy polície robia svoju prácu. Ich hlavnou úlohou je koncentrovať sa na zabezpečenie dôkazov, nakoľko pravdepodobní páchatelia tohto trestného činu sú už vo väzbe. Sú v rukách polície, v rukách prokuratúry a je teraz na tímoch ,aby urobili všetko preto, aby dostali týchto ľudí pred súd a spravodlivo ich potrestali. Na druhej strane pripomínam, že Slovenská republika naďalej patrí ku krajinám s jednou najväčších slobôd, slobody tlače a vláda Slovenskej republiky ani pred ani po tomto incidente neprijala žiadne legislatívne úpravy, ktoré by túto slobodu akýmkoľvek spôsobom narušili. Boli vyvodené personálne veci, boli vyvodené politické kroky, ja si myslím, že politická situácia na Slovensku je stabilná a myslím, že nechajme pracovať tých, ktorí na tom pracovať majú a prosím nezaťahujme do toho politiku a iné hry, ktoré do vyšetrovania nepatria," povedal Pellegrini.

Krátko po skončení tlačovej besedy dorazili aj ostatní premiéri z krajín V4. K Pellegrinimu a Merkelovej sa pripojil český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki aj maďarský premiér Viktor Orbán.

Stručný Pellegrini, rečník Babiš

Na stretnutí premiérov Vyšehrádskej štvorky a Nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Bratislave sa preberali mimoriadne dôležité témy. Štátnici rokovali o migrácii, o európskom rozpočte, ochrane vonkajších hraníc, rozvojových stratégiách a ďalších dôležitých témach. Všetci rozprávali o 30. výročí pádu železnej opony a dôležitosti transformácie z totalitných režimov na demokratické. Dôležité podľa nich je, aby všetky štáty postupovali pri riešení problémov jednotne.

Všetci čakajú na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, potom sa uvidí, akú podobu bude mať budúca Európska únia. "Rozhodnú o ďalšom smerovaní EÚ, ktorá má veľa problémov ako brexit, sankcie, napäté vzťahy s USA či migráciu. Je dôležité, aby sa Európska komisia vrátila späť do svojej roly. Aby bola rešpektovaným a nezávislým arbitrom. Od nového predsedu komisie očakávam, že bude načúvať všetkým členom Únie, že bude bojovať proti byrokracii,"povedal český premiér Andrej Babiš. V podobnom duchu reagoval aj maďarský premiér Viktor Orbán: "Neviem, aká bude EÚ po voľbách, jedno je však isté. Nebude to také ako doteraz. EÚ sa zmení, ale akým smerom, to určia občania."

Predstavitelia Nemecka a V4 sa dohodli, že spoločne s Marokom pripravia projekt, ktorý pomôže s riešením ilegálnej migrácie. Politici sa zhodli, treba chrániť vonkajšie hranice Európskej únie a pracovať na rozvojových stratégiách. Rozpočet na obranu hraníc a riešenie migrácie zatiaľ nie je známy, podrobnosti stratégie budú známe o niekoľko týždňov.

Babiš tvrdo útočil na európsky rozpočet, tvrdí, že mu nerozumie a mnohé položky sú zbytočné. Chce, aby sa peniaze míňali flexibilnejšie a aby sa o nich diskutovalo, chce peniaze na infraštruktúru a nie na sociálne programy, ktoré Česko nepotrebuje. Český premiér obhajoval používanie dotácii krajinami V4. „Nie sme v pozícii, že len berieme peniaze. Z krajín V4 odchádza 50 miliárd euro dividend ročne,“ vyhlásil Babiš.

 

Prečítajte si tiež: